ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 mede niet eens: de mentaliteit van de man in een industrieel bedrijf is anders dan die van de agrariër. Het werkklimaat stempelt iemands mentaliteit en reeds nu zijn daarvan voor beelden aan te wijzen: een jongen uit een vissersgezin, die in een industrie werkt, krijgt een andere mentaliteit dan de gezinsleden, die hun dagelijks brood in de visserij verdienen. De provincie en het bedrijfsleven zullen hiervoor belangstelling hebben te tonen. VISSERIJ DE visserij is in het Deltaplan het tere, ja wellicht het teerste punt. En vooral voor de vissers is het van het grootste belang, dat er spoedig zekerheid komt over de uit voering van het Deltaplan. Mr Schlingemann brengt dit naar voren. „Er zijn nu jongelui die met hun vader op het schip meegaan en juist voor hen is het nodig, dat zij behoor lijke voorlichting ontvangen over wat hun te wachten staat. Dat die jongens nu in opleiding voor het vissersbedrijf zijn, kan een ramp betekenen, omdat ze misschien over twintig jaar een ander beroep moeten kiezen!" De heer Boekestijn is het met deze opmerking eens. Een veran dering van beroep bij een 35-jarige visser betekent een geweldige wijziging in zijn leven. Daar om inderdaad: voorlichting. En dat niet met de „grove hak", maar begrijpend, omdat het hier om mensen gaat, voor wie het leven zich totaal gaat wijzigen. Voorlichting en nog eens voor lichting. De journalist De Kok herinnert aan de moeilijke periode kort na de ramp, toen op Schouwen-Duiveland van waterstaatszijde vrijwel elke voorlichting ontbrak, waardoor er bij de bevolking een morrende stemming ontstond. Voorlichting. Mr Stieger en ds Hulsbergen wijzen op de voorlichting, die door de herverkaveling in speciale bijeenkomsten worden ge geven, met goede resultaten! Voorlichting, en niet „een mentali teit van vechten om er uit te halen wat we kunnen" aldus mr Schlingemann. HANDEL EN MIDDENSTAND ER wordt over handel en middenstand weinig gediscussieerd tijdens deze bijeenkomst. Is er zo weinig over te zeggen? Geenszins, maar op dit stuk waren de meningen vrijwel een stemmig: na de totstandkoming van betere verkeersverbindingen dient men zonder twijfel rekening te houden met concurrentie uit de randstad Holland. Die is er nu ook wel, maar niet in grote mato_ zodat de middenstand in de toekomst op zijn qui vive dient te zijn. Dit kan een injectie ten goede betekenen. LANDBOUW HET Deltaplan zal de landbouw als zodanig niet sterk be roeren. Mr Schlingemann, deskundig op agrarisch gebied, spreekt dit als zijn mening uit. Er zal wat landaanwinst zijn, die benut kan worden voor eventuele sanering, maar verder afgezien van de practische resultaten van de ontzilting zal er niet veel veranderen. Doch de voorzitter is niet tevreden met Mr H. J. M. STIEGER bestuurlijk Drs M. C. VER BURG geen groot-industrie... 84

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 18