No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT deze formulering. Zouden de boeren in de toekomst niet meer rationele zakenmensen worden? Er wordt toch altijd al dan niet romantisch gesproken over de „landbouwer, die gehecht is aan de grond van zijn vaderen". Mr. Schlingemann meent, dat de bezwaren, die aan deze opvatting kunnen kleven, in de praktijk wel meevallen: „De geruste landman, wiens leven genoeg'lijk heenrolt bestaat niet meer en heeft wellicht nooit bestaan." Ont kend kan niet worden, dat de agrarische bedrijfsvoering nog iets kan leren van de efficiente en uitgebalanceerde economie van de industrie, maar daarvoor behoeft er geen Deltaplan te komen. Dat gebeurt door de algemene modernisering van het leven, door telefoon, radio, door de zeer uitgebreide voorlichting en nu ook door de televisie. Nodig is het ook, dat de landbouwjongeren zich meer er van bewust worden, dat zij niet allemaal in het bedrijf van hun vader kunnen komen en dat zij voor iets anders moeten studeren, zoals bijvoorbeeld in Groningen veel voorkomt, waar slechts één zoon voor het boerenbedrijf wordt bestemd. Maar het is de vraag of het Deltaplan in dit opzicht grote invloed uitoefent. Wellicht een versnelling van deze moderniseringstendenzen? Misschien wordt de mechanisatie der be drijven nog sterker bevorderd doordat tijdens de uitvoering van het Deltaplan het gebrek aan landarbeiders groter zou kunnen worden. Misschien. Maar reeds nu bestaat er onder agrarische jongelui belangstelling voor technisch onderwijs juist in verband met de mechani satie van de landbouw. VERKEER ALGEMENE modernisering van het leven. Enkele malen is dit onderwerp tijdens de debatten naar voren gekomen en daarbij werd er op gewezen, dat nu, op dit moment reeds grote veranderingen in Zeeland optreden. „Dertig jaar woon ik nu in Zeeland", zegt ds Hulsbergen „en in die tijd is er heel veel gewijzigd. Overigens merkwaardig, dat juist onder de rook van grote steden, bijvoorbeeld tussen Utrecht en Rotterdam, er meer bij het oude blijft dan hier". Het doorbreken van een geografisch isolement behoeft noodzakelijkerwijs geen grote gevol gen te hebben, maar zal veelmeer een reeds bestaande ontwikkeling versnellen. Geen plotse linge omwenteling dus, maar een versnelde evolutie. En die evolutie begint niet met de aanleg van de afsluitingsdammen, maar is al bezig. Er zijn allerlei zaken na de afsluiting, die deze verhaasting in de hand werken: goedkope busdiensten bijvoorbeeld naar Rotterdam, meer circulatie der bevolking enz. Maar nogmaals met nadruk werd er door vrijwel alle aan wezigen op gewezen deze veranderingen zijn reeds begonnen, van binnen uit, en zullen in de toekomst sneller, haastig misschien, verder gaan. En daarom is waakzaamheid geboden, omdat hier niet alleen kansen het is in de aanvang van dit verslag reeds opgemerkt maar ook gevaren liggen. Ziehier het resultaat van enkele voorzichtige verkenningen op een uiterst moeilijk pad, verkenningen, die tevens een poging waren om zich Zeeland voor te stellen in een toekomst, die een opheffing van het geografisch isolement voor het eerst sinds eeuwen en eeuwen zal brengen. 85

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 19