No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT men, dan kunnen we de situatie ongeveer als volgt schetsen, (zie Kaartje 1) Zo strekte zich het rijke gebied van Saef- tinghe uit vanaf Hulsterloo tot de oude Speel manspolder en Noordpolder („de Noord" in de schorren), Oostwaarts begrensd door de Vier Ambachten, ten Westen door het land van Beveren met den Doel, Kieldrecht en St. Annapolder. Ten Zuiden vond men Graauw, en de Gageldonckse dijk die de Veense moeren in Saeftinghe van de Hulsterse moerlanden scheidde. Dit rijke gebied Saeftinghe (Saefting-ee?) was een grafelijk domein en had als zodanig een eigen regering. Het had zijn eigen heren en zelfs een hoog baljuw, die rechtsprak namens de graaf. In 1279 liet Margaretha van Vlaanderen die het gebied met een aparte keur begiftigde, het sterke slot Saeftinghe bouwen, waarschijn lijk in de Noordpolder, vlak bij de stroom. Deze burcht werd in 1382 door de Gente naars vergeefs belegerd. De verdediging ervan was opgedragen aan voorname heren (o.a. de heren van Voorhoute) die de titel droegen van kapitein van Hulst en Saeftinghe. Later verviel het slot door ouderdom en overstroming en Maximiliaan van Oostenrijk bouwde een schans tegen de dijk van de Leijs- polder. Dit fort werd echter door de Antwer penaren beschoten en veroverd. De Spanjaarden bezetten het herstelde fort, maar werden in 1572 door de Zeeuwen ver dreven. De gronden van de Heerlijkheid Saeftinghe, die nu opnieuw op indijking wachten, vorm den een welvarende streek en waren bekend door hun rijke meekrapakkers. Het lot van Saeftinghe werd getekend in de 16e eeuw. We herinneren aan de rampzalige vloeden Kaartje i. POLDERS 1. Plaat de Calfsteerte. 2. Oud Elfdijk. 3. Speyerspolder. 4. Speelmanspolder. 5. Middelpolder. 6. Polder van Namen. 7. Duvershoek. 8. Molenpolder. 9. Nieuw Frankendijk. 10. Nieuwlandpolder. 11. Polder van St. Laurens 12. Brugse polder. 13. Vaernewijkpolder. 14. Klein Merlemont. 15. Groot Merlemont. 16. Leyspolder. 17. Noordpolder. 'kan fed van jSaef fin cjh e Huift Hulstersche moer j Polder Verrehroeksehe Pol derf van het polder Verdronken Land van /Saeftinghe Polder van A en dorp Ï400 Dit kaartje is sterk schematisch. Het is ontleend aan een reconstructie uit oude kaarten en archieven van Pater Wilfridus Dekkers. Orde Praem. Kreken zijn weggelaten. De dikke lijn geeft de huidige Scheldedijk aan! 95

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 29