ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 trekkelijk weinig bezoekers trekt, in het onmiddellijk bereik van de Randstad Holland zal liggen. Dit is in het bijzonder van belang voor steden als Den Haag en Rotterdam, die met recreatie-ruimte in de omgeving niet ruim bedeeld zijn. De aantrekkelijkheid van dit strand- en duingebied zal ongetwijfeld nog worden vergroot door de uitgebreide watersportgebieden, die ten oosten van de afsluitdammen in de binnen wateren zullen ontstaan. Deze zoetwaterbassins zullen weliswaar vooral moeten dienen voor bevloeiïngsdoeleinden, maar bij een goede indeling, een juiste opzet van het wegennet, vol doende accommodatie en, waar mogelijk, „aankleding" van de oevers zal er zeker gelegenheid te over zijn voor recreatie aan en op dit watergebied. De Rijksdienst voor het Nationale Plan stelt dan ook in zijn Tweede Interim-Rapport, dat het mogelijk zal zijn een bijzonder gevari eerd recreatie-gebied van grote allure te doen ontstaan, dat gemakkelijk bereikbaar is voor de inwoners van de Randstad Holland, het Brabants industriegebied, de Belgische agglome raties en het Zuiden van Engeland. Het zal in omvang uitgaan boven het Hollandse en Friese watersportgebied en een aaneenschakeling van kustgebieden opleveren, die ongeveer zo groot is als de gehele Zuidelijke Veluwezoom. Voorlopige gedachten in die richting zijn ontwikkeld door de Provinciale Planologische Dienst van Zeeland voor wat betreft gedeelten van de wateren en oeverstroken tussen Wal cheren en de Bevelanden en, op veel groter schaal, door de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland voor het bekken tussen Flakkee en Schouwen-Duiveland ten Wes ten van de geprojecteerde dam op het wantij van de Grevelingen. De hier gevormde denk beelden omvatten een complex van zeilwateren, afgewisseld door grotere en kleinere eilandjes en omzoomd door oeverstroken; de Grevelingen zal op verschillende plaatsen van mante lingen en andere bosstroken worden voorzien. Het ligt in de verwachting, dat de Zandkreek nabij Veere het eerst zal zijn afgesloten en wel omstreeks i960, zodat hier het eerste nieuwe recreatie-gebied kan ontstaan. De ervaringen, die thans worden opgedaan bij het scheppen van recreatie-gebieden in de Braakman-polder, zullen wellicht in de toekomst een richtsnoer kunnen zijn. Verwezenlijking van het Delta-plan zal echter niet alleen vanwege het ontsluiten en het doen vormen van recreatie-ruimte van belang zijn. Het is bovendien te verwachten, dat de afsluitdammen op zichzelf in de toekomst een grote bezienswaardigheid zullen opleveren, die tal van toeristen uit binnen- en buitenland zal trekken, zoals thans de Afsluitdijk, de Wierin- germeer en de Noord-Oost Polder. Dit alles zal zonder twijfel tengevolge hebben, dat het toeristisch bezoek aan Zeeland en Zuid-Holland een grote vlucht zal nemen. De noodzakelijk daarmee gepaard gaande verrui ming der werkgelegenheid zal de huidige trek uit Zeeland zeker doen afnemen. Zal uitvoering van bet Delta-plan niemand schade berokkenend Het zou niet mogelijk zijn. Hier vrezen velen zelfs schade, onherstelbare schade, voor allen, die betrokken zijn bij de oester- en mosselcultuur, de garnalen- en de kreeftenvisserij, welke ten ondergang zouden zijn gedoemd. Reeds is onder leiding van Yerseke's burgemeester een comité gevormd om dit ge vaar af te wenden. Het comité strijdt niet tegen het Delta-plan maar voor het behoud van evengenoemde belangrijke bestaansmiddelen. Wij wagen niet te beoordelen of het mogelijk zal zijn èn het een te verkrijgen én het ander te behouden. Maar in elk geval moet een oplos sing worden gezocht en we hopen van harte, dat die zal worden gevonden. Ook uit toeris tisch oogpunt. De buitenlandse toerist immers, kan zich de Zeeuwse tafel niet voorstellen zonder oesters of kreeft en hij laat zich ook elders die heerlijkheden goed smaken. Over de Nederlander zelf, toerist of niet, zwijgen we nu maar. 100

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 34