Monseigneur J. P. Huibers ATADAT de stormvloed van Februari 1953 Df P T Meertens I ~\E geïsoleerde ligging van Zeeland en zijn No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Weest waakzaam grote delen van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant op zo rampzalige wijze teisterde, zijn in ons land ernstige en grootse plannen ontworpen, die ook voor de Zeeuwse samenleving in een niet te verre toekomst van grote betekenis zullen zijn. De consequenties, die de uitvoering van het z.g. Deltaplan op het geestelijk welzijn van de bevolking zal hebben, kunnen onmogelijk nu reeds ten volle worden overzien. Toch is het wel zeker, dat de handhaving van het godsdienstig, geestelijk en maatschappelijk even wicht aan de reeds geslachtenlang hier levende bevolking en zeker ook aan de zich hier vestigende immigranten zware aanpassingseisen zal stellen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de tra ditionele gemeenschapsvormen in belangrijke mate veranderen in nieuwe, die eigen zijn aan meer stedelijke samenlevingen. Deze ingrijpende veranderingen zullen het gebied naar de mens gesproken beveiligen tegen stormrampen als die van Februari 1953. Zij zullen echter niet tot zegen van de bevolking strekken, indien zij een andere, een geestelijke stormramp tot gevolg zouden hebben, die wij in andere streken en landen helaas hebben kunnen vaststellen. Stoffelijke welvaartsverhoging mag nooit gekocht worden met de prijs van godsdienstig en zedelijk verval. Een snelle ingreep in traditionele verhoudingen bergt de gevaren in zich van geestelijke ontworteling. In het Zeeuwse eilandengebied zal de Kerk waakzaam moeten zijn om haar dierbare katho lieke kinderen zonder schade voor hun geloof, waarvoor zij eeuwenlang zo volhardend grote offers hebben gebrachtbinnen te voeren in een nieuwe samenlevingwaar industrie en han del, toerisme en moderne communicatiemiddelen aan het echt beleven van het geloof nieuwe eisen stelt en nieuwe vormen vraagt. Ernstig wordt er door ons naar gestreefd geestelijke ontworteling te voorkomen. Dit moge blijken uit de instelling van een Adviescommissie voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden, waartoe wij in ons Bisdom besloten hebben en uit pogingen om via een planmatige aanpak van het maatschappelijk en geestelijke opbouwwerk uiteraard in samenwerking met niet- katholieke organisaties en instellingen te komen tot een verheffing van het geestelijke wel vaartspeil binnen de desbetreffende samenlevingen. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat dit belangrijke werk ook in Zeeland, waar de katholieken onder de totale bevolking kwanti tatief slechts zwak vertegenwoordigd zijn, hoge eisen zal stellen aan de groep van geeste lijken en leken, die aan de toekomstige Zeeuwse samenleving vorm zal moeten geven. Daarom willen wij de hoop uitspreken, dat zo spoedig mogelijk in onderling overleg en in goede samenwerking tussen kerkelijke en burgerlijke overheid, tussen geestelijken en leken en tussen katholieken en niet-katholieken zal worden begonnen met die activiteiten van geestelijk en maatschappelijk opbouwwerk, die dit traditioneel zo christelijk gebied zullen vrijwaren van geestelijk verval en de maatschappelijke ellende, die ongetwijfeld over dit gebied zullen komen, wanneer niet allen waakzaam zijn en hun beste krachten geven. Nivellering van dialeclen? I J eigenaardige geleding in een aantal eilanden en een door een brede stroom daarvan ge scheiden vasteland, dat geografisch geheel bij Vlaanderen behoort, zijn de oorzaak dat de dialecten hier minder aan veranderingen onderhevig waren dan elders het geval is, en dat 103

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 37