0 JL _L Hollandse) eilanden in zekere zin een nieuw No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT land bij te krijgen. Interessant is hierbij het vraagstuk, of de nieuwe gronden uit de onmid- delijke omgeving zullen worden bevolkt dan wel of men de kolonisten zal aanwijzen uit het gehele land, zoals bij de IJsselmeerpolders geschied is en nog geschiedt. "Nieuw land, nieuw volk P Van. Praaf T T^T Delta-plan zal van de Zeeuwse (en Zuid- land maken (zoals dat ook met de Zuider zeepolders is gebeurd). Er zullen weliswaar geen nieuwe gebieden ontstaan, maar het oude land krijgt een nieuwe vorm, en vooral een nieuwe structuur. Nieuwe verbindingen zullen tot stand komen, nieuwe levensgewoonten zullen ontstaan. Het gevaar dat oude tradities teniet gaan, zonder dat een nieuwe levensstijl gevormd wordt, is zeker niet denkbeeldig. Zo zal het Delta-plan naast technische, economische en sociale problemen ook geestelijke vragen aan de orde stellen. Ongetwijfeld zullen de kerken daarbij een taak vinden in overeenstemming met het geloof, waaruit de godsdienstige mens leeft. Maar ook ten aanzien van de niet-gods- dienstige mens zal de nieuwe situatie nieuwe taken stellen. De kerken zullen hem in beginsel zeker niet voorbijgaan; maar de ervaring leert dat hij als regel eerder aangesproken wordt door degenen die als hij een verantwoorde levensvisie op niet-godsdienstige grond slag nastreven. Daarom zal b.v. het Humanistisch Verbond een eigen taak hebben te ver vullen als op het nieuwe land ook een nieuw volk het aanzijn krijgt. Naast winst dreigt er zeker ook verlies. Verlies van levensstijl, van verbondenheid en samenhang. Daarom is het van be lang dat er ook voor het niet-godsdienstige volksdeel kernen van bezinning en bezieling zijn, gemeenschappen waarin de mens zich deelhebber kan voelen aan een eigen verantwoorde levensstijl en levensvisie. Dat kunnen mede de gemeenschappen van het Humanistisch Ver bond zijn; daarbij hebben mede onze raadslieden in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Beveland en Walcheren, op Schouwen en Duiveland hun taak. Een taak die ze nu reeds trachten te ver vullen en waarop ze zich nu reeds voorbereiden. Ik twijfel er niet aan of de Zeeuwen, die zo vaak reeds getoond hebben wat onverzettelijkheid en verantwoordelijkheidsgevoel vermag, zullen ook bij de verwerkelijking van het Delta-plan tonen, dat zij tegen hun op gaven opgewassen zijn; ook hierbij handhavend hun aloude wapenspreuk: Luctor et Emcrgo. Gunstiger vestigingsfactoren T J Twijnstra l ~\E vestiging van nieuwe industrieën hangt af I J van een aantal factoren, die variëren naar gelang van de aard van het bedrijf. Maar voor alle bedrijven zijn twee omstandigheden gemeenlijk van doorslaggevende betekenis: het beschikken over goede verbindingen en de aanwezigheid van de benodigde arbeidskrachten. Uit de bekend geworden voorstellen komt duidelijk naar voren, dat Zeeland belangrijk betere verbindingen zal krijgen met het overige Nederland, in het bijzonder wat betreft het in deze tijd zo toegenomen verkeer over de weg. Deze verbindingen worden niet alleen beter, maar wat vooral van betekenis is, zij worden ook korter. Een verkorting van de afstand VlissingenRotterdam van 145 km tot 100 km. zal een factor zijn van veel betekenis. Ver korting en verbetering van verbindingen betekent eveneens verbetering van contacten. En verbetering van commerciële contacten moet een gunstige invloed hebben zowel op de ontplooiing van initiatieven door de inwoners van het betrokken gebied als op zake- 105

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 39