ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 ren 'het meest betoverde plekje van Neder land' en waarom schrijft Clare Lennart in haar boekje: 'Op schrijversvoeten door Ne derland': 'En dat is dan Zeeland, die eilanden, een wereld die nog wijd is, omdat het even wicht er niet door duivelse snelheden is ver stoord.'? Waarom adverteert de V.V.V. van Knocke met de attractie: 'Knocke, dicht bij Zeeland?' Is Zeeland een curiosum geworden in die zeer snelle wereld van industrialisatie en ver doorgevoerde techniek? En waarom laat ik hier practisch kunstenaars aan het woord of noem ik hen? Waarom kom ik niet met uitspraken van Zeeuwen? Ten eerste haal ik niet hoofdzakelijk Zeeuwen aan, omdat ieder geneigd is het eigene te bewieroken. Ten tweede zijn kunstenaars genieën en volgens prof. Casimir moeten genieën de tijd die ko men gaat, het eerst bemerken. Zij vinden (vol gens prof. Casimir) het eerst de nieuwe levens vormen die nodig zijn voor de nieuwe levens fasen. Welnu: welk een invloed moet een streek, die kunstenaars zó beïnvloedt, hebben op de bewoners! Zij toch leven in die wijde rust, die de kunstenaars zochten, zij kennen die vrede, het ontspannen-zijn, het niet-jachtende, het intens verbonden zijn aan wijdheid van land en horizon van dag tot dag. Dat uitzicht op de 'altijd open watren' zal verloren gaan. De Zeeuwen, die in deze wijsheid leven, zullen na de voltooiing van het deltaplan komen te leven in een gebied dat sterk veranderd is. Meer gericht op industrialisatie, dichter bij de centra van het Westen van het land. En wat dan? Zullen de symptomen zich herhalen die nu bij enkelen al te zien zijn? Hier heeft U er een: Een jongen, die op een Zeeuws dorp woonde, slaagde voor zijn Mid delbare School-examen. Hij kreeg een beurs en ging studeren. Na korte tijd geeft hij alles op, studie, beurs enz. en komt terug op zijn dorp. Men heeft niet veel fantasie nodig om zich voor te stellen hoeveel leed er geleden werd. Een exceptioneel geval? Ik kan er U tientallen noemen. Het bewijst voor mij hoe wel het geen bewijs is) dat de Zeeuwen er nog niet aan toe zijn om zich, menselijk, over te schakelen op het grote stadsleven. Nu gebeurt dat wel niet in een zeer korte tijd, maar het zal gebeuren. De Zeeuwen zul len, door de omschakeling van hoofdzakelijk agrarisch gebied naar industrialiserend gebied, sterke en rake klappen krijgen. Die menselijk heid van de Zeeuwen gaat mij aan het hart. Meer dan de honderdduizenden die Zeeland als recreatieoord zullen vinden? Ja, meer dan die honderdduizenden, omdat het recreatie oord voor dezen niet een levensvoorwaarde is, maar een bijkomstigheid. Voor de Zeeuwen is Zeeland een levensvoorwaarde. Als dit Zee land in zeer snelle mate een grondige verande ring zal ondergaan, vrees ik voor veel inner lijks, veel menselijks van de Zeeuwen. Wat op Schouwen-Duiveland na de ramp symptoma tisch was, zal dan regel worden. U zoudt het komende proces kunnen vergelijken met dat van de emigratie. Velen die emigreerden kon den niet op tegen de veranderende omgeving. Men projecteert heel vaak zijn leven in de omringende werkelijkheid en verliest met het verloren gaan van die werkelijkheid een gees telijk houvast. Te oordelen naar de uitingen van de Zeeuwen, zijn ze, hoe dikwijls ook de schijn voor het tegendeel pleit, heel vaak in hun hart romantisch. De romantisch-aange- legde mensen lopen het meest gevaar de snelle verandering niet te kunnen verwerken. Gees telijke spanningen zullen het gevolg zijn, in nerlijke onrust. En. de natuurlijke gebie den waar men evenwicht en rust kan her vinden, worden een prooi van massa-recreatie. HET is nu een kleine dertig jaar gele den meen ik, dat in verschillende duinen in Walcheren grote gebieden verboden werden. Kunt U mij vrije duinen noemen waar de bergeenden nog nestelen en de duinviooltjes nog bloeien? Het is nog geen tien jaar geleden dat de meeste vrije duinen in Schouwen verboden werden. Vergroting van het aantal bezoekers brengt als gevolg mee: 114

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 48