Toekomstige landwinst in het Zuidwestelijk Deltagebied ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 door P. W. Kalkwijk DE geschiedenis van de bodem van het Deltagebied der grote rivieren geeft een in druk van de strijd van de bewoners tegen het water. Soms een succesvolle strijd, wanneer nieuw land kon worden veroverd; soms vol slagen nederlagen tegen de waterwolf, wanneer de wind het water hoog opzweepte tegen de zwakke waterke ringen en deze overspoelde en wegsloeg, waardoor in enkele uren verloren ging, wat door jarenlange inspan- NA het jaar 1000 begon de bevolking zich tegen het steeds weer overrompelende water te verdedigen. Ook de positieve ver andering van de zee spiegel noopte hiertoe. De bedijkingsactiviteit nam een aanvang. Tal rijke hooggelegen pla ten en opwassen wer den in de 11e eeuw al door ringdijken omge ven. Dr. Beekman heeft getracht 'n kaart van de toestand omstreeks ning tot stand was gebracht. De geschiedenis leert ons te vens hoe door gebrek aan samenwerking, door gierig heid en zorgeloosheid grote stukken land verloren gin gen. Uit onderzoekingen van Mej. Dr. A. W. Vlam is ge bleken dat in het veentijd- perk de Zeeuwse en Zuid- Hollandse archipel een sa menhangend geheel vormde. Kort vóór het begin onzer jaartelling begon de sub-at- lantische transgressieperiode. Door de opeenvolgende transgressies ontstonden de grote zeearmen met de daar tussen gelegen dwarsgeulen als noodzakelijke vereve ningsstromen, die veroor zaakt werden door de naar het Noorden afnemende ge tijhoogte. Doorbraken in de eerst vrijwel gesloten strand- wal werden in de hand ge werkt door het aanwezig zijn van lage kommen. Kreeg het getij toegang tot zo'n kom, dan schuurde spoedig een geul uit, daar de komberging primair is voor de vorm en diepte der getijgeulen. 1300 te reconstrueren (fig. 1). Gaandeweg konden door natuur lijke aanslibbing talrij ke aanwassen tegen de bedijkte opwassen wor den ingepolderd. FIG 1 ZUI DWESTEL'JK NEDERLAND IN 1300 (volgens beekman) verklaring: zeed'jken duinen slikken en zandplaten schaal: O 2 4 6 8 IQ Km 70

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 4