ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 en inzicht gaat het hier wanneer wij het heb ben over de opleiding van waterbouwkundige ambtenaren. Inzicht kan op school worden bijgebracht, ervaring moet op de werken wor den geleerd. HET is opvallend, dat in Zeeland eerst sedert enige jaren een M.T.S. voor waterbouwkunde bestaat, terwijl men verwacht zou hebben, dat deze juist daar het allereerst zou zijn ontstaan. Toch is dit wel enigszins verklaarbaar, want in Zeeland be staat reeds gedurende meer dan go jaren ge legenheid tot het behalen van het z.g. „diplo ma Zeeland"waarvan de volledige titel luidt: „diploma waterbouwkundig opzichter, uitge reikt door de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren (B.T.A.), groep Tech nische waterschapsambtenaren in Zeeland". Degenen, die in het bezit van dit diploma zijn, zien velerlei betrekkingen op waterbouwkun- dig gebied voor zich geopend, terwijl tot voor enige jaren een verdere studie mogelijk was voor het diploma „Technisch Ambtenaar van de Rijkswaterstaat"welk diploma dan ook door tal van in de practijk gevormde technici is behaald. Uit de geslaagden voor het examen „Tech nisch Ambtenaar van de Rijkswaterstaat" (rekening houdend met de tegenwoordige titu latuur zou dit moeten heten Waterstaatkun dig Ambtenaar van de Rijkswaterstaat") wer den al naar gelang van de behoeften de tech nisch ambtenaren van de Rijkswaterstaat be noemd. Het is opvallend, dat het aantal Zeeu wen daaronder ongeveer 25 °/o bedraagt en derhalve zeer aanzienlijk groter is dan overeen zou komen met het percentage, dat de Zeeuw se bevolking uitmaakt van de gehele Neder landse bevolking. Ook voor de geslaagden die niet bij de Rijkswaterstaat in dienst traden, bezit het behaalde diploma een grote waarde, omdat dit door verscheidene andere instanties dan de Rijkswaterstaat voor bepaalde betrek kingen nodig, dan wel wenselijk, wordt ge acht. Het examen van „Technisch Ambtenaar van de Rijkswaterstaat", dat reeds in 1850 was ingesteld, is echter in 1953 voor de laat ste maal afgenomen, terwijl er een speciale op leiding door de Rijkswaterstaat wordt inge steld voor diegenen, die de functie van water staatkundig ambtenaar ambiëren en die vol doen aan de daarvoor gestelde toelatingseisen. Deze gewijzigde gang van zaken is voor de Rijkswaterstaat noodzakelijk geworden, ener zijds omdat het aantal geschikte candidaten voor vermeld examen onvoldoende was ge worden om in de behoeften te voorzien, ander zijds omdat hierdoor een opleiding wordt ver kregen, die in alle opzichten rekening houdt met de bijzondere kennis, die de waterstaat kundig ambtenaren van de Rijkswaterstaat vooral ook op het bestuurs- en beheersgebied ter beschikking moet staan. Mij is bekend, dat pogingen in het werk worden gesteld (buiten het verband van de Rijkswaterstaat) om te komen tot het instellen van een algemeen diploma ter vervanging van het vervallen examen van „Technisch Ambte naar van de Rijkswaterstaat". De mogelijkheid van een totstandkoming van een dergelijk di ploma dient zeker ernstig te worden onder zocht, omdat nog steeds tal van goede technici in de practijk worden gevormd, die niet in de gelegenheid zijn geweest een Middelbare Tech nische Schoolopleiding te volgen en waarvoor het van belang is na het behalen van b.v. het „diploma Zeeland" hun verdere studie te kun nen bekronen met een dergelijk diploma. VOOR het technisch personeel ziet de toekomst er rooskleurig uit. Niet al leen moet rekening worden gehou den met de mogelijkheid van de uitvoering van de Deltawerken, waarvan men de duur op 20 a 2g jaar stelt, zodat een hele generatie hierbij werk zal kunnen vinden, maar ook op ander gebied van de waterbouwkunde zal in de toekomst de bedrijvigheid toenemen, waar bij o.a. wordt gedacht aan de bouw van tun nels onder het Noordzeekanaal, misschien ook elders, aan de aanleg van nieuwe wegen, om 124

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 58