No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT aan het steeds groeiende verkeer het hoofd te kunnen bieden, aan de uitvoering van de Rijn- en Lekkanalisatie, waarmede reeds een begin van uitvoering is gemaakt en aan be langrijke dijkswerken buiten het Deltagebied. Deze verhoogde activiteit zal zich aftekenen bij alle openbare lichamen, zoals waterschap pen, gemeenten en provinciën, en ook bij de ingenieursbureaux voor civiel-technische wer ken, en uiteraard ook bij de Rijkswaterstaat. De Rijkswaterstaat kan zich gelukkig prij zen te beschikken over een grote kern van bekwaam personeel, maar zoals boven reeds uiteengezet, nemen de taken sprongsgewijze toe en zal aanvulling van bekwaam personeel dringend noodzakelijk zijn. Ook de aannemers zullen, gezien de groeiende omvang der wer ken, steeds meer een beroep doen op de goed onderlegde waterbouwkundige technici. Zeeland is altijd een groot reservoir geweest voor deze waterbouwkundige technici. De oorzaak hiervan zal wel zijn, dat veel Zeeuw se jongens van jongs af aan met hun neus hebben gestaan bij elk werk, dat op of nabij „de dijk" werd uitgevoerd, waarbij dan de zin werd geboren hieraan zelf mede te werken en zich door studie in die richting te bekwa men. Het werd hun daarbij niet gemakkelijk ge maakt. Het was normaal, dat na een vermoei ende dagtaak de studie moest worden ter hand genomen en dat door weer en wind „les" werd gehaald op avondcursussen en bij des kundigen, waarbij enige uren fietsen (vroeger lopen) niet werd geteld. Deze lesgevende deskundigen bleken over een groot uithoudingsvermogen te beschikken, zodat het met de duur van de werktijden ook niet te nauw genomen werd. En zo was het, dat alleen de sterksten en zij die beschikten over een sterke wil erin konden slagen hun doel te bereiken. Zoals boven reeds gezegd, 2 °/o van het aantal technische ambtenaren „waterstaatkun dige ambtenaren" zijn Zeeuwen. Een aantal dat ver uitgaat boven het aantal dat men zou mogen verwachten als men de bevolking van Zeeland als maatstaf neemt. AT is nu de taak van deze water- terbouwkundige ambtenaren bij het Rijk en de provincie, het waterschap en de gemeente? Deze mensen moeten in de regel niet alleen waterbouwkundige werken als dijken, wegen, bruggen en dergelijke meer helpen voorberei den, aanleggen en onderhouden, maar zij heb ben veelal tevens een taak op het gebied van het beheer van deze werken en zij hebben be stuursbevoegdheden. Zij zullen in eerste in stantie moeten toezien op naleving van be staande wetten en reglementen en contact moeten opnemen met private personen en de organen in hun rayon. Derhalve moeten zij, behalve over vakbekwaamheid ook beschik ken over karaktereigenschappen als initiatief, doorzettingsvermogen, tact en integriteit. Van hen moet een natuurlijke autoriteit uit gaan. Het bovenstaande overziende spreek ik de wens uit, dat bij de. uitvoering van de vele grote werken die in Zeeland en elders gedu rende de eerstvolgende jaren zullen worden uitgevoerd, de Zeeuwse technici als vanouds een belangrijke rol zullen blijven vervullen, en dat kan alleen als vele jongelieden uit Zeeland zich in de waterbouwkundige richting willen bekwamen. 125

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 59