ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 la.nd.sch, een Zeeu-wsch dialect te doen heeft en niet met een Vlaamsch." Pattist was evenals Dr De Hullu zijn historische beschouwingen begonnen met de tijd van de opstand tegen Spanje, met het ont staan van de Nederlandse staat; over de juris dictie van de Vlaamse graaf in de eeuwen daarvoor hadden zij niet gerept. Oostburg, Aardenburg, IJzendijke, Sluis en Sint Anna ter Muiden waren Vlaamse steden, die hun stadsrecht ontleenden aan dat van Brugge; even Vlaams waren Axel en Hulst, dochter steden van Gent. Vlaamse kloosterlingen wa ren in ,,Zeeuws"-Vlaanderen de eerste bedij kers. In de opwinding, veroorzaakt door het annexionisme der Belgen, grepen de tegen standers van dit snode streven naar geschied kundig bewijsmateriaal, dat zij feitelijk met nodig hadden, daarbij nog terzijde leggend, wat voor een andere opvatting zou kunnen pleiten. Wanneer de demonstraties met vlag gen van de toren en oranje op de borst in 1918/19 niet voldoende bewijs waren geweest voor de Nederlandse gezindheid der Zeeuws vlamingen, had men, gerust over de uitslag, eenvoudig een volksstemming in het bedreigde gebied kunnen propageren. Het plebisciet was toen immers in de mode. MEN kan Vlaming zijn van origine en toch het liefst Nederlands staatsburger. Men kan Nederlands staatsburger zijn en veel gemeen hebben met de mensen, die twintig, dertig kilometer zui delijker, over de grens wonen. Zo is, meen ik, de situatie in Zeeuwsvlaanderen. In Sluis telt de „Brugse Courant" veel lezers. De redactie van een dagblad in Zeeland ontving van abon- né's uit het „landje" een verzoek, de program ma's van de Gentse opera in haar agenda op te nemen. Het Axelse zangkoor AS AF kreeg voor een uitvoering medewerking uit het Bel gische Sint Nikolaas, de uitvoeringen van de Mattheus Passion te Hulst en te Aardenburg trekken veel Belgische muziekliefhebbers. Er bestaat in Zeeuwsvlaanderen een Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, waar ook een corps uit het Belgische Watervliet bij aangesloten is. In deze gemeente hield de bond dit jaar haar concours. De Zeeuwsvlaamse bond is niet aangesloten bij een landelijke federatie, doch is zelfstandig. Menig voetbal- vriend in het Overscheldese is zeker zo goed op de hoogte van de Belgische competitiestan den als van de Nederlandse. Er zij met dit alles gezegd, dat in Zeeuws vlaanderen gezonde burenverhoudingen heer sen, maar tevens, dat de bevolking zich niet in bijzonder sterke mate Zeeuw voelt. De Hullu en Pattist mogen er in hun ijver op gewezen hebben, dat woorden die aan gene zijde van de grens gebruikt worden, aan deze zijde on bekend zijn of niét gebruikt worden, de stu diën, gemaakt door de Koninklijke Academie van Wetenschappen ter voorbereiding van een atlas der Nederlandse dialecten laat aangaan de het Vlaams karakter van het Zeeuwsvlaams met de minste twijfel. NA de laatste oorlog zijn de banden tussen het Overscheldese en de eilan den aanmerkelijk verstevigd. Het gratis personen- en fietsenvervoer over de Honte nodigt de mensen tot een sprong naar de overkant. Wij wonen in Zeeland altijd aan de overkant en dat heeft de vorming van een Zeeuwse belangengemeenschap sterk belem merd. Moderne instellingen van de meest ver scheiden aard zijn nu een jaar of tien bezig van de delen een geheel te smeden: de Zeeuw se Volksuniversiteit, de Provinciale Planolo gische Dienst, het Economisch Technologisch Instituut, de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland. De Zeeuwse Muziekschool, de Zeeuwse Culturele Advies raad en het Zeeuws Landjuweel, zoal geen geesteskinderen, dan' toch pleegkinderen van deze stichting, houden een belofte in voor een Zeeuwse toekomst. 128

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 62