ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 met zijn harmonieën en dissonanten, met zijn da capo's en syncopes, met zijn jazz-achtig ritme, vooral jonge mensen zeer sterk boeit. Een bewijs voor de moderne waarachtigheid ervan. Straatmuzikantenaangekocht door de Provincie voor de Zeeuwse Muziekschool, vormt een inleiding op deze jongste periode. Ook zijn „Chanson du Chantier", prachtig van lijn en ritme, mag geplaatst worden naast het beste, dat Kimpe voortbracht. Ik zag van hem werk van de laatste tijd dat me diep aansprak. „La Terrasse", „Zon" en nog nat van de verf stond op zijn schilders ezel een Stoel", die we onwillekeurig willen plaatsen naast de bekende stoel van Van Gogh, om te laten zien wat een oneindige kloof er ligt tussen het impressionistisch rea lisme en het streven naar de vormgeving van het abstracte, in ritme en kleur, onder in vloed van de geestelijke revolutie van de laat ste decennia. Het is nog moeilijk een oordeel uit te spre ken over deze jongste ontwikkeling van Kim pe, maar het werk vervult ons met ontzag voor deze zich immer vernieuwende creatieve geest, die zijn laatste periode als de belang wekkendste van zijn merkwaardige ontwikke ling beschouwt. KIMPE zeventig jaar! Een rijk en vruchtbaar kunstenaars leven, dat nog vele glanzende mogelijk heden bevat. In binnen- en buitenland exposeerde hij en werd hij bewonderd. Menig museum bezit werk van hem. Vele particuliere verzamelingen bezitten Kimpes. Eleel wat kerken, ook het Philipsgebouw te Madrid, genieten van zijn uitstekende glasra men. Zijn grote techniek, zijn rijk palet en zijn constructieve geest stempelen hem tot een voornaam glazenier! En toch: het kunstenaarsleven blijft hard; een struggle for life van het begin tot het bittere eind vaak. Exposeren is veel moeilijker geworden dan vroeger! We willen echter niet in gemeenplaatsen vervallen. Dit zou een schrijnende blamage zijn van de schilder, die in zijn werk steeds gevochten heeft tegen conventie en minder waardigheid. Een volk heeft een verplichting tegenover zijn kunstenaars. Daarom vertrouwen we ook dat 8 december niet ongemerkt voorbij zal gaan! LOUIS LOCKEFEER Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye -f- Juist voor het ter perse gaan van dit nummer werd bekend, dat de burgemeester van Zierik- zee, jhr mr J. Schuurbeque Boeye, op 64-jarige leeftijd te Amsterdam is overleden. Bestuur en redactie van het „Zeeuws Tijdschrift" hebben met diep leedwezen van dit bericht kennisge nomen. Jhr Schuurbeque Boeye was bestuurslid van de Stichting Zeeuws Tijdschrift en toonde voor ons blad een grote belangstelling. Als publicist bezat hij meer dan gewone gaven, waar van wij mochten profiteren tijdens de eerste jaargang, toen hij ons een artikel ter beschik king stelde over migratie uit en naar Zeeland. Onze deelneming gaat uit naar zijn gezin, waar hij zo node gemist zal worden. Bestuur en redactie zullen steeds met dankbaarheid aan hem terugdenken. 146

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 18