No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT delijk toegestemd, omdat er ook nog andere redenen voor die premies zijn, vnl. de hogere Belgische lonen. Er zijn dus wel uitzonderings maatregelen voorzien, maar of deze zullen worden toegepast zal in wederzijds overleg worden bestudeerd, waarbij als criterium geldt, dat zich een fundamentele storing in de traditionele verhouding in de verdeling van het Rijnverkeer moet voordoen. Er is hier dus sprake van een zekere bevriezing van de hui dige situatie. Een voor Zeeland belangrijke voorwaarde bestaat daarindat het kanaal door Zuid-Be veland bevaarbaar moet blijven voor de groot ste schepen die er thans gebruik van maken en dat het geen langer oponthoud zal mogen geven dan nu het geval is. Voor dat deel van de binnenvaartdat van de huidige Tussen- wateren wil blijven gebruik maken dus niet van het nieuwe kanaal zal tussen het kanaal door Zuid-Beveland en de Waal geen verslechtering mogen optreden. Tenslotte moet het nieuwe kanaal zo worden getrokken dat Noord-Brabant er het volle profijt van trekt. De onderhandelaars achten het billijk, dat België dat meer voordeel van het ka naal zal hebben 80 °D van de aanlegkosten op Nederlands en 100 °/o van die op Belgisch gebied draagt (totaal /oj min; voor Ne derland min). Een derde mogelijkheid. WIJ hebben tot hiertoe nog geen gele genheid gehad te wijzen op een der de mogelijkheid, n.l. die van een ScheldeMaasRijnverbinding in oostelijke richting over, maar desnoods ook ten zuiden van ons land. Van dergelijke projecten zijn er vele. Zij verbinden het Westduitse industrie gebied en het Roersteenkolenbekken via het Luikse met Antwerpen. Geheel door België ge graven zou dit kanaal op grote kostbare wer ken neerkomen daar het terrein zeer heuvel achtig is. Het graven via Nederland zou ech ter wel weer op hevig verzet van Rotterdam stuiten, daar de verkeersafleiding langs deze weg ongetwijfeld nog groter zal zijn. Betekenis voor het verkeer. Veel reëele betekenis hebben de oostelijke verbindingen nog niet gehad. De aandacht voor het aanmerkelijk eenvoudiger en voor deliger Moerdijkkanaal is soms actueel, soms meer sluimerend nog steeds het grootst. De vraag rijst nu, of dit kanaal wer kelijk nieuw verkeer zal scheppen en Rotter dam dus geen schade zal aandoen of dat het verkeer van Rotterdam naar Antwerpen af leidt. Het totale Rijnverkeer bedroeg voor Rot terdam in 1938 38 min ton en in 1953 16,8 min ton. Voor Antwerpen waren deze cijfers respectievelijk 6,4 min en 5,3 min ton. Ant werpen heeft dus een veel kleiner aandeel in de Rijnvaart, Rotterdam vertoont echter een zeer sterke achteruitgang in de laatste 15 jaar. De aan- en afvoer uit eigen land vertoonde te Rotterdam een stijging, zodat het transito- verkeer wel zeer sterk heeft geleden. De ver korting die het Moerdijkkanaal oplevert zou ongeveer 40 km bedragen, wat zou kunnen leiden tot een verdere achteruitgang van Rot terdam of van het niet herwinnen van een redelijk aandeel in een te verwachten stijging van de Rijnvaart. Kan men in gemoede van Rotterdam maar ook van andere steden als Amsterdam verwachten dat men er het hoofd onder een guillotine zal leggen? Het transito-verkeer loopt de laatste jaren zelfs iets achteruit. In de studiecommissie werd van Nederlandse zijde dan ook gesteld, dat de verkeersafleiding niet onbelangrijk zou zijn. En in het rapport van 1954 constateren Nederlandse technici, dat Rotterdam de na delen en Antwerpen de voordelen zal touche ren. Daar de structuur van Nederland in ster ke mate verkeerseconomisch is en Rotterdam een belangrijke pijler van de Nederlandse wel vaart vormt, staan hierbij voor ons land grote belangen op het spel. Een zekere tweeslachtig heid is er overigens wel in dit verzet. Er wordt n.l. vaak opgemerkt, dat het motorschip het sleepschip steeds meer verdringt, met uitzon dering van het massale vervoer. Het aantal motorschepen dat Hansweert passeert, ligt 137

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 9