ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 steld worden of de meest gewenste richting van voortgezet onderwijs wordt gevolgd. Van grote invloed op het bereiken van de optimale toestand in deze zou zijn, dat de herverkave- lingsgebieden zouden kunnen beschikken over de apparatuur van organisaties voor beroeps keuze-onderzoek en -voorlichting. Pas wan neer deze voorlichting in de dorpen zelf komt is daarvan een goede uitwerking te verwach ten. Door ouderavonden, zitdagen met spreek uren, propaganda via pers en brochure dient men de ouders beroepsvoorlichting te geven. Op de scholen ligt de voorlichting t.a.v. voort gezet onderwijs en beroep in handen van de onderwijzers, indien gewenst met gebruikma king van hulp van de beroepskeuze-adviseur van het Arbeidsbureau met behulp van lessen en films. De beroepskeuze-organisatie schept organisatorisch en financieel de mogelijkheid tot het inwinnen van beroepskeuze-adviezen al of niet verbonden met psychotechnisch on derzoek, individueel of groepsgewijze, dit in samenwerking met onderwijzer, arts en Ar beidsbureau. Wanneer we deze voorlichting zien in het kader van de afvloeiing van de bevolkings druk, dan is het duidelijk dat deze zeer spe ciaal ook gericht moet zijn tot de boeren zoons. Gewestelijke Arbeidsbureaux die de her- verkavelingsgebieden moeten bestrijken zijn gevestigd in Goes en Zierikzee. Van Rooms- Katholieke en Protestantse zijde is daarnaast in Goes een voorlichtingsbureau gevestigd. Het is duidelijk dat vooral wat betreft de voorlichtingsbureaux er in de herverkave- lingsgebieden grote lacunes bestaan. Naar aanleiding van de ramp is het aan tal maatschappelijke werksters en gezinsver zorgsters in de herverkavelingsgebieden aan merkelijk groter dan voor de ramp het geval was. Toch is het, in verband met hetgeen hiervoor aan de orde is gesteld, gewenst dat het aantal maatschappelijke werksters en ge zinsverzorgsters wordt vergroot. Vooral wat betreft deze laatsten is het gewenst dat zij uit de streek zelf voortkomen. Zij zullen daar door gemakkelijker toegang hebben tot de ge zinnen. Om aan de behoefte aan gezinsver zorgsters te kunnen voldoen is het daarom ge wenst dat een opleiding voor gezinsverzorging in Zeeland wordt gesticht. De opsomming van problemen, die momen teel in de herverkavelingsgebieden spelen moest beperkt blijven. Duidelijk is echter wel geworden dat verschillende facetten van het maatschappelijk en culturele leven dringend verbetering behoeven. SCHOUWEN -DUIVELANDaantal leden van muziekzangen toneelverenigingen per gemeente in °/o van de bevolking in de leeftijdsgroep van 25 jaar en ouder figuur 3 168

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 10