No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Slotconclusie. VOOR elk herverkavelingsgebied ligt de ontwikkeling op verschillende niveaux en ook rond de herverkaveling valt op verschillende problemen het accent. Boven dien is er een verschil in opbouw en mentali teit van de bevolking. Dit maakt het nood zakelijk dat nazorg en ontwikkeling per ge bied worden aangepakt. Anderzijds zijn be paalde facetten in alle gebieden gelijk. Dit rechtvaardigt de opzet van een overkoepelend orgaan, dat de contacten tussen de verschil lende gebieden waarborgt. Voorop moet echter gesteld worden dat daar waar instellingen, hetzij publiekrechte lijke, hetzij privaatrechtelijke, op maatschap pelijk en!of cultureel terrein werken of be staan, deze ingeschakeld moeten worden. Daar het hier gaat om de gehele bevolking zullen alle groepen, stromingen of richtingen deel moeten nemen in deze nazorg, wil er een waarborg zijn voor het succes van de nazorg. Voor hen, die zich inzetten voor dit werk zal het betekenen, dat zij zich geheel aan deze taak zullen moeten geven. Het is duidelijk dat de initiatieven in deze richting van de bevolking zelf moeten uitgaan. Tenslotte zij er nog de aandacht op geves tigd dat door de uitvoering van het Delta-plan in de toekomst de Zeeuwse eilanden zich on getwijfeld in een sterk versneld tempo zullen ontwikkelen. Opdat zij deze snelle verande ringen het hoofd kan bieden zal de bevolking vooral op maatschappelijk terrein voorbereid dienen te worden. Mede daarom zal met de technische verbe teringen van de herverkaveling de verheffing van het sociale en culturele ontwikkelings niveau van zeer groot belang zijn voor de herverkavelingsgebieden in het bijzonder en de provincie Zeeland in het algemeen. Enkele impressies over het rapport drs j. j. knibbe Sociale en culturele nazorg in de herverkavelingsgebieden ZOALS de opsteller de heer v. d. Kerkhoff zelf opmerkt, dient het rapport slechts te worden beschouwd als een oriëntering, het zal slechts hier en daar een richtingwijzer plaatsen. In vele gevallen wordt een nader sociologisch onderzoek aanbevolen. Bij een oriënterend onderzoek passen nu eenmaal geen diepgaande critische beschouwingen en zal door mij dan ook worden volstaan met het geven van enkele impressies. Als inleidende opmerking moge worden begonnen met te zeggen dat in het rapport de Her verkavelingsgebieden m.i. te veel worden vergeleken met een patiënt die geestelijk en lichame lijk zwaar ziek is. Hoofdschuddend, ach en wee roepend, wordt het mes (herverkaveling) in het zieke lichaam gezet, worden psychologen en psychiaters aangetrokken om de zieke geest op te knappen. Niet alle patiënten kunnen er tegen om zo veel belangstelling te krijgen, sommi gen worden er nog zieker van. In dit verband komt mij de opzet van de Stichting tot ont wikkeling van de Komgrondengebieden nogal groots voor. Ik ben accoord met de opsteller van het rapport dat er iets gebeuren moet in de Herver kavelingsgebieden, de opzet zal echter moeten zijn afgestemd op de Zeeuwse omstandigheden en niet een klakkeloos overnemen van iets dat elders wordt toegepast. Een tweede vooropmerking betreft de "bril" waardoor men de Herverkavelingsgebieden bekijkt. Ik vermoed dat de heer v. d. Kerkhoff een nogal hypermoderne bril op had toen hij 169

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 11