Abten, heren, kinderen No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Een oud, kasteel op een Zeeuws eiland EEN BURCHT TEGEN de Noormannen! zegt de overlevering. Maar de documenten zwijgen er over en de oorsprong is verhuld in de nevel van een vèr verleden. Westhove is de naam, en torens, bars en oud, markeren de hoeken van wat eens een klein, maar hecht- verdedigd slot was. Vergis U niet in het karakter van dit bouwwerk, wanneer ge er toevallig eens langs mocht komen op weg van Oostkappel naar Domburg. Een vriendelijk Walchers kasteeltjeHoe kunt ge dat zeggen! Westhove is fier en grimmig, maar helaas de eeuwen hebben deze gehar naste ridder uitgedost als een seigneur uit de pruikentijd, wiens robe thans danig gescheurd en verschoten is. Misschien was de eerste bewoner wel een ridder, edelman en boer, die ploeg tegen zwaard verwisselde als gevaren hem daartoe dwongen. Later namen geestelijken bezit van het huis. Daarover spreekt de historie wèl: abten van het Convent der Kerk van St. Maria in Middel burg bezaten Westhove honderden jaren lang en zij kenden en vertrouwden de stoere kracht van muren, torens, kantelen en schietgaten. Vorsten en geestelijken machthebbers en groten uit die dagen waren er te gastTotdat het jaar t^yz kwam en watergeuzen onder Barthold Entes van Menteda de Spanjaarden van de Middelburgse bisschop Nicolaas de Castro verjoegen van Westhove. Geplunderd, berooid en verbrand ging het slot een nieuwe tijd in. De abten waren gegaan, de heren kwamen. Nu, in onze dagen, vierhonderd jaar later, is er opnieuw een binding tussen de Abdij van Middelburg en het kasteel. Dezelfde architect namelijk, die belast is met de restauratie van de Abdijgebouwen in Mei 1940 verwoest heeft ook de leiding gehad van de jongste herstelwerkzaamheden aan het oude slot. Hij heeft daarbij getracht de bouwgeschiedenis van Westhove te reconstrueren aan de hand van allerlei kleine aanwijzingen, die in het gebouw zijn verscholen. Een tocht door het huidige Westhove met deze bouwmeester, ir H. de Lussanet de la Snblonière, is een boeiend avontuur, een verkenning, die leidt tot herkenning, namelijk van het ware karakter van dit oude vestingwerk. De klok van eeuwen wordt daarbij teruggezet, de vriendelijke vensters in de voorgevel schijnen te verdwijnen en er blijft alleen een hechte muur, hoog-oprijzend in de kasteelgracht. Hier en daar zijn spleten, maar wees er voorzichtig mee, want het zijn schietgaten. Daar achter staan de boogschutters, verdedigers van het slot en zij richten hun pijl op een ieder, die met kwade bedoelingen Westhove tracht te bestormen. De bruggen zijn opgehaald en daarginds hoog op de toren achter de kantelen staan eveneens soldaten en zij lopen in de verdedigingsomloop van het hoofdgebouw, aan de achterzijde van het kasteel. 173

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 15