ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 Hoofdgebouw aan de achterzijde? Was daar een woning? In het jaar 1955 immers vindt men daar slechts een oneffen terrein, grenzend aan de kasteelgracht en begroeid met slordig hoog gras. Maar wacht even: de klok der eeuwen is immers teruggezet en daarbij werd 1572 gepasseerd, dat jaar, waarin de watergeuzen de Spanjaarden uit het slot ver dreven en het in brand staken. Toen werd een ruïne, wat eens het hoofdgebouw van het fiere Westhove was. kwam een trapje te voorschijn Of daar nog niets van over is? Misschien, als ge maar diep graaft in de grond onder dat slordige gras. Bij de laatste restauratie kwam een trapje te voorschijn, dat leidde naar een kelder, volgestort met puin. Wellicht was het onder de laatste abten en onder bisschop Nicolaas de Castro al lang niet meer in ge bruik, omdat deze heren nieuwe gebouwen binnen de slotmuren stichtten, waarbij de trap vermoedelijk in de weg zat. Maar middel eeuwers uit het gevolg van de geestelijke machthebbers hebben dat trapje naar de kel der zonder twijfel vaak gebruikt. Wie weet heeft abt Johannes zelf hier nog gelopen, Jo hannes genaamd Van der Goes. Hij was hoofd van het Convent in die rumoerige 14e eeuw, toen Willem de Verbeider met zijn moeder Margaretha twistte om de macht. Johannes nu werd in een strijd, die nauw verband hield met deze staatkundige woelingen, ver moord door Boudewijn van Brigdamme in een gevecht te Middelburg of daaromtrent. Een hardhandige tijd. Wanneer ge in die dagen Westhove had be zochtdan had ge dus slechts hoge gesloten, grimmige muren gezien. Eerst een voorburcht, een muur met op de hoeken twee kleinere to rens, die er nog staan. Later in de tijd na de abten werden hier voorgebouwen op getrokken en bij de laatste restauratie heeft m.en schietgaten uit die dagen gevonden, ove rigens dichtgemetseld. Na de voorburcht Zware torens aan de hoeken en in het midden nu nog herkenbaar een kleinere. 174

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 16