No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT kwam de tweede grachtwaaruit de eigenlijke kasteelmuur oprees. Zware torens aan de hoe ken en in het midden nu nog herkenbaar een kleinere, waarin de zware toegangs poort. Die midden-toren heeft ir de Lussanet voor allerlei puzzles gesteld en als hij daarvan ver telt, merkt ge pas, welk een merkwaardig vak restaureren is in onze tijd van beton en staal. Dit werk vraagt liefde voor het oude, voor de geschiedenis, kennis van de oude bouw technieken en tevens de nodige speurzin als van een politie-rechercheur. Maar wie over deze hoedanigheden beschikt, komt vaak tot opvallende ontdekkingen. Op oude afbeeldin gen van het kasteel was een versiering van boogjes op deze middentoren te zien, vlak bo ven de poort. Maar aan de buitenzijde waren zij niet meer terug te vinden. Doch als deze toren in de middeleeuwen geen onderdeel van een huis of een zaal was geweest, doch opgenomen was in een vrijstaande vestings muur, dan dienden aan de andere kanten van de toren thans binnen in het huis de versieringen nog te vinden te zijn. Voorzichtig stelde men een onderzoek in. en de theo rie bleek juist te zijn: de boogfries werd aan de zijkant van de toren blootgelegd. Later moest zij weer dichtgemetseld worden, maar door deze ontdekking kon men met vrij grote zekerheid de binnenzijde van de oorspronke lijke muur tussen de beide zware torens recon strueren, op papier althans: een hoge, stenen vestingmuur met kantelen, met op manshoog te schietgaten, waarvoor de schutters stonden op de weergang op bogen, en voorts in het midden de poort-toren. Dat was lang voordat men in later tijden vensters in de om muring aanbracht en er aan de binnenzijde gebouwen tegen aan zette. Er zijn nog meer zaken terug te vinden in het interieur van het tegenwoordige West- hove die vroeger buiten lagen aan de bin nenzijde van het kasteelplein: de toegang bij voorbeeld naar de kelder van de Oostelijke toren wordt gevormd door een natuurstenen gothische lijst, waarin nu een eiken deur uit de 17e eeuw is opgehangen. Deze ingang kwam in de middeleeuwen op het kasteelplem uit en wanneer men de trap afgaat komt men in een oude kelder met een koepelvormig ge welf, waarin twee zware ijzeren ringen zijn bevestigd. de boogfries werd aan de zijkant van de toren blootgelegd. 175

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 17