ABTEN kwamen en gingen. Zij groeiden in macht en aanzien en ontvingen gas ten, die behoorden tot de wereldgroten uit die dagen. Het thans verdwenen hoofdge bouw werd te klein, begrijpelijk overigens, want het was niet al te groot en had slechts een geringe diepte. Men ging daarom bouwen tegen de westelijke buitenmuur en ook daar van heeft men allerlei kenmerken ontdekt. Er bestaat namelijk enige overeenkomst tussen de gevel, die hier aan het kasteelplein werd op getrokken, met die van de Noordgevel van het Balanspoortgebouw en van het schaliën- ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 kwam in de middeleeuwen op het kasteelplein uit Er is maar weinig fantasie voor nodig om te begrijpen waarvoor zij dienden: strek de beide armen eens uit en het is alsof ge een misdadiger uit dat grijze verleden zijt, met kettingen aan de ringen vastgeklonken. Bui ten klinkt het gekletter van wapens en har nassen en in het vertrek boven de kelder hoort ge de wacht van het kasteel. huis in de Abdij. Op grond daarvan mag men vermoeden, dat abt Floris Aerts van Schoon hoven deze vergroting van Westhove aan de noordwestelijke kant in de eerste helft van de 16e eeuw heeft laten aanbrengen. Wellicht heeft hij er wat meer geld voor over gehad dan de latere abt Mathias van Heeswijk, want Floris deed de muren versieren met zo genaamde spekbanden, terwijl Matthias, die verder ging met de uitbreiding in Zuidweste lijke richting, het veel eenvoudiger liet doen. Op het huidige binnenplein kan men dat dui delijk zien in de Noordwestelijke hoek: rechts Floris, links Mathias. Misschien ook was Mathias meer voor een fraai interieur te vinden, want dat schijnt bij zonder goed in orde te zijn geweest. Bisschop Nico!aas de Castro, door Granveile in 1561 te Mechelen gewijd, arriveerde in de winter van 1562 in het kasteel en schreef er opgeto gen over aan een Utrechtse vriend. Hij was er zeer mee ingenomen, vooral ook met de vor stelijke inrichting. in de Noordwestelijke hoek: rechts Floris, links Mathias. 176

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 18