No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Bij de uitbreiding wellicht die onder Flo- ris van Schoonhoven werd op het kasteel plein een traptoren aangebracht, op een vroe gere prent nog te zien. Ook naar de resten daarvan heeft men gezocht. En met succes. Zo kunnen opeenvolgende plattegronden wor den geschetst, waarvan de bouwgeschiedenis van Westhove onder de abten is af te lezen. Nog is het geen 1572, nog is Westhove een kasteel. Maar de dagen van het oude slot zijn geteld. De tijden worden woeliger, de beel denstorm breekt in Middelburg los en Nico- laas de Castro brengt zijn ontstelde abdij heren ijlings naar Westhove. Geruchten doen de ronde over invallen van vrijgevochten zee varenden, watergeuzen genaamd. Barthold Entes leidt hen en landt op Walcheren, vecht met de Spanjaarden en verwoest Westhove. De middeleeuwen zijn nu definitief voorbij op het oude Zeeuwse eiland En na het drukke feestgewoel van gasten, geestelijke en wereldlijke overheden, na het rumoer van het gevecht en het loeien der ver woestende vlammen, daalt de stilte rond het oude kasteel, zeven jaar lang. Westhove, fier en krachtig, was geworden tot een „vervallen huysinge met grachten, boomgarden en bosschen JONCKER HENDRIKBALFOURkocht van Zeelands Staten voor zestien honderd negen en zestig ponden West hove en hij was de eerste van een lange reeks heren, die het kasteel bezaten en bewoonden. Wie zullen wij noemen van deze eerbiedwaar dige Seigneurs? Pieter de Loiseleur, heer van Villiers, die de befaamde Apologie van Wil lem van Oranje samenstelde? Of Jacob Bo- reel, ridder van koning Jacobus I van Enge land? Of Johan van Reigersberg, die in 1697 eigenaar werd? Laten wij in elk geval deze laatste naam onthouden, want de drager daar van is de man geweest, die Westhove heeft aangepast aan zijn eigen tijd. Ge kunt U dat voorstellen: het kasteel was te koop omdat de vorige eigenaar was overleden en Van Rei gersberg zag wel wat in deze behuizing. Hij wilde er gaan wonen, maar dan diende dat oude cavalje waarom zou men er toen be leefder over hebben gesproken dan men te genwoordig over een vervallen gebouw doet? eens grondig te worden opgeknapt. Men kreeg immers in die dagen wat meer gevoel voor comfort en men was niet bepaald ge hecht aan oude ridderzalen met ergens onder een schouw een houtvuur, waaromheen men sen van voren verschroeiden en van achter bevroren. Er was een sterke constitutie voor nodig om in een dergelijk bouwwerk te kun nen leven. Het tochtte er vreselijk zoals het ondanks alle voorzieningen in oude ge bouwen nog altijd tocht en het kwam zelfs voor, dat er alleen maar glas in de bovenven sters zat. De onderste waren slechts afgesloten met een luik Maar goed dus, Van Reigersberg kocht Westhove, inspecteerde het kasteel, dat inmid dels ook aan de Oostzijde gebouwen had ge kregen, en besloot tot een grondige moderni- een dubbele tuindeur, gelijk aan de hoofddeur. 177

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 19