Maar zoekt ge de historie, de No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT oorlogs herstel hebben kinderen van deze ge neratie al weer genoten van Westhove, zoals tientallen dat deden voor de oorlog, jaar in, jaar uit. Abten, heren, kinderenEr zijn nu slaapzalen en een eetzaal en de lage gang van de Heer van Reigersbergen is door een muur in tweeën verdeeld, er staat een hobbelpaard en een schoolbord en aan de muren hangen frisse, kleurige tekeningen. Het bestuur ver gadert in een torenkamer, waar vroeger de-sol daten zich warmden bij het vuur in de schouw. De directrice woont boven de kelder met de ijzeren ringen, kortom het is allemaal weinig „kasteel-achtig" meer. Bij de laatste restauratie door de verwaarlozing geduren de de oorlog dringend en dringend noodzake lijk werden geen ingrijpende wijzigingen aangebracht. Hier en daar moesten er enkele vensters bij, omdat er te weinig licht naar binnen viel, er werden nieuwe toiletten ge maakt, er kwam een badcel, doch alles werd zo sober en zo goedkoop mogelijk uitgevoerd. Er bleven nog vele wensen: de bovenverdie ping is nog niet verbeterd en het westelijke bouwhuis in de vroegere voorburcht, dat in 1944 verbrandde, is nog niet herbouwd. Maar en een eetzaal. het Kinderherstellingsoord is niet rijk en kan slechts het hoognodige laten doen In de winter staat Westhove leeg. Het is er hol en koud, want er wordt niet gestookt en op de muren verschijnen vochtplekken. De bezoeker, die hier in het barre jaargetijde komt, huivert en voelt zich er niet thuis. Neen, wie iets fleurigs aan het oude slot wil zien, moet in de zomer komen, als kinderen er ravotten en het hoogste lied zingen. Dan ziet men inderdaad een aantrekkelijk heden. abten en de heren, wandel dan op een donkere, winderige herfstavond door de bossen van Domburg naar Oostkapelle. Daar doemt het silhouet van het kasteel op door de bladerloze bomen. Ziet ge die torens Onneembaar, nietwaarStil! In de verte klinkt hoefgetrappel, een late ruiter misschien, met een boodschap van abt Mathias voor zijn huisbewaarder in het kasteel. Hoor, daar rate len de kettingen van de ophaalbrug en knar send gaat de poort in de middentoren open. Wat zou er zijnOnraad over het Walcherse land? Opstand binnen de vesten van Middel burg? Wolkenflarden jagen langs de hemel en van ver klinkt het geluid van de branding der zee. Even komt de maan door de duistere luchten Neen, niet blijven staan. Ga verder, want de geschiedenis staat niet toe, dat ge lang tuurt in de Boeken der Verbeelding. Luister liever naar de branding die ruiste in de da gen der abten, in de dagen der heren, en ook in die der kinderen. Ga verder, maar wees dankbaar, dat ge even het echte Westhove hebt gezien. Het fiere, het grimmige. Terwijl ge zo voortstapt door het rulle Walcherse zand, doemen ginds de lichten op van OostkappelEn vergeet dit niet: het is jqpp! de K. De historische gegevens voor dit artikel werden ontleend aan „Neder- landsche kasteelen en hun historie", deel III, Amsterdam, 1915. De bouwkundige gegevens en de foto's werden welwillend verstrekt door ir H. de Lussanet de la Sablonière. 179

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 21