Zeeuws Tijdschrift J. VAN DEN KERKHOFF Sociale en culturele nazorg in de herverkavelingsgebieden N U M M E R 6 5 e JAARGANG 19 5 5 DE technische werken verbonden aan de herverkaveling van Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde vorderen langzaam maar zeker. In vele gebie den loopt het herstel ten einde en worden de nieuwe lijnen van het landschap duidelijk. Over enige jaren zullen waterstaatkundig en landbouwkundig de herverkavelingsgebieden een nieuw aanzien hebben gekregen. Bij leidinggevende personen en organen wint het besef steeds meer veld, dat met dit herstel de kous van de herverkaveling nog niet af is. Het is namelijk duidelijk dat door de diepe ingreep, die de her verkaveling teweeg brengt in het leven van de Zeeuwse bevolking verschillende problemen op sociaal en cultureel gebied ontstaan. Aan dacht aan en zorg op deze terreinen reeds tijdens de herverkaveling én daarna is dan ook een dringende eis, wil men uiteindelijk kunnen spreken van gezonde toestanden in de herverkavelingsgebieden. De heer J. van den Kerkhoff is tijdelijk ge detacheerd geweest bij de Herverkavelingsdienst in Zeeland en heeft daar een studie gewijd aan de sociale en culturele nazorg. Wij hebben hem gevraagd hiervan een samenvatting te geven. Gezien de naar voren gebrachte stellingen leek liet ons juist hierop een commentaar te plaatsen van de hand van Drs J. Knibbe, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Zeeland. Redactie. Een beschouwing van de levensomstandig heden van de bevolking der herverkavelings gebieden leert ons in de eerste plaats dat de gemiddelde bevolkingsdichtheid (112 mensen per km2) ver beneden het Nederlandse gemid delde (326) ligt. Vooral op Schouwen-Duive land en in de Zak van Zuid-Beveland zijn Levensomstandigheden van de bevolking. daarbij de woonkernen klein, zo zelfs dat op Schouwen-Duiveland verschillende dorpen door evacuatie en ramp tot beneden het be staansminimum zijn gereduceerd. Het ontbre ken van kernen van voldoende grootte werkt uiteraard remmend op de ontplooiing van het maatschappelijk en culturele leven. 161

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 3