ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 Dat het isolement waarin het grootste ge deelte van de provincie Zeeland verkeert niet alleen zijn weerslag vindt in de economische ontwikkeling van dat gebied, maar tevens zijn invloed heeft op de maatschappelijke en cul turele ontwikkeling ligt voor de hand. Door onvoldoende uitwisseling van ideeën, door ge brekkige en weinig talrijke injecties vanuit de zich snel ontwikkelende samenleving van het overige gedeelte van Nederland moet een ach terstand ontstaan. Daarbij komt nog dat door onvoldoende confrontatie met moderne in zichten een zekere weigenoegzaamheid onder de bevolking is ontstaan. "Het is altijd zo ge weest", men heeft het nooit anders gezien, daardoor verkeert men in de mening dat de toestand, zoals hij momenteel is, niets te wen sen overlaat. Typerend voor geheel Zeeland en voor de herverkavelingsgebieden in het bijzonder is het feit dat van de werkende mannelijke bevol king meer dan de helft in de landbouw werk zaam is. Door de geringe industrialisatie en het overwegen van de landbouw zijn deze ge bieden dan ook kwetsbaar bij een dalende con- lunctuur. Ook de seizoenwerkloosheid is hier door groter dan in minder agrarisch-georiën- teerde streken. Door de herverkavelingswerk zaamheden en de werken aan het dijkherstel is de arbeidsmarkt in vergelijking met de ja ren voor de ramp ontwricht. Wanneer over enige jaren deze werkzaamheden zullen zijn beëindigd en de vreemde arbeiders zullen zijn vertrokken zal deze kwetsbare toestand zich herstellen. De invloed van de uitvoering van de Deltaplannen op de arbeidsmarkt is hierbij vooralsnog buiten beschouwing gelaten. De bevolking van de herverkavelingsgebie den vertoont al sinds tientallen jaren een ge ringe groei, soms zelfs een afname. De geringe groei hebben zij gemeen met de provincie Zee land. Verder blijkt dat de bevolking van de herverkavelingsgebieden in vergelijking met Nederland minder mensen telt in de leeftijds groep van o ong. 35 jaar en meer in de groep van ong. 50 jaar en ouder. Figuur 1, een bevolkingspyramide van Schouwen-Dui- veland geeft dit, als voorbeeld, aan. Dat bij een stagnerende bevolking vooral de mensen in de huwelijksvruchtbare leeftijds klassen verdwijnen wordt hiermede duidelijk aangetoond. Niet alleen heeft dit tengevolge, dat het aanbod van arbeidskrachten daalt, maar ook het conservatisme wordt hiermede in de hand gewerkt. In de leidinggevende functies in het maatschappelijk leven zullen n.l. de ouderen de overhand hebben, temeer ook omdat juist de jongeren, die in deze func ties zouden moeten komen een belangrijk deel vormen van degenen die uit de gebieden weg trekken. Geestelijke structuur. DE geestelijke structuur van de herverka velingsgebieden (Vlg. "De Sociale Structuur van het Rampgebied", Af deling Studie, planning en documentatie van het Ministerie van Maatschappelijk Werk 24/8 '53) is zo gedifferentieerd, dat het moei lijk is om in het kort de voornaamste karak teristieken van deze gebieden bevredigend weer te geven. Sommigen zijn van mening dat de mystieke inslag van de bewoners van Zuidwestelijk Ne derland een gunstige voedingsbodem zou zijn geweest voor het Calvinisme, anderen echter menen, dat de voorwaarden van de sterke ver breiding van het Calvinisme in dit gebied eerder gevonden moeten worden in de strate- 162 figuur 1 Leeftijdsopbouw 1947 V» Va van de totale bevolking per 5 jarenktasse SCHOUWEN -DUIVELAND

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 4