No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT gische positie van Zeeland, n.l. enerzijds open voor de Geuzen, die over de Noordzee van Engeland kwamen, anderzijds door de ge- isoleerde ligging t.o.v. de rest van Nederland buiten het directe bereik der Spanjaarden. Door het wegvallen in de 18e eeuw van de handelsverbindingen met Engeland en Schot land werd het sociale isolement van dit gebied nog verder geaccentueerd. Dit leidde tot het ontstaan van een Calvinistische provincie, waarin gedurende de 18e en 19e eeuw tal van dogmatische geschillen en afscheidingen voor kwamen. Het Calvinisme vertoont zich hier dan ook in vele schakeringen. Bovendien de monstreert een en dezelfde kerk onder dezelf de benaming op de verschillende eilanden dik wijls een uiteenlopende verschijningsvorm. Wat op Zuid-Beveland Hervormd wordt ge noemd, is anders dan wat op Tholen deze naam draagt. In het algemeen kan gezegd worden, dat in het geestelijk leven zeer de nadruk wordt ge legd op bepaalde dogmata (mede een gevolg van de richtingsstrijd). Daarnaast wordt veel betekenis toegekend aan het vasthouden aan bepaalde tradities en practijken, welke over het algemeen in eerste instantie slechts de bui tenkant van het godsdienstig leven raken en niet direct wijzen op een werkelijke innerlijke beleving. In zeer veel dorpen is de kerk dan ook ingekapseld in het dorpsleven en wordt het kerkelijk leven evenzeer door de zeden en ge woonten beheerst als andere levensgebieden. De functie van de zede is echter de gegeven samenleving intact te laten. In feite wordt de kerk hiermede dus een "element" van conser vatisme en starre behoudzucht en wordt de religie als motivering van deze houding mis bruikt. Over het algemeen staat zij in over eenstemming met de dorpszede dan ook sceptisch, ja zelfs afwijzend t.o.v. alle moder ne cultuuruitingen en vormen van ontspan ning, zoals b.v. film, volksdans en volkszang, lekenspel e.d.. Dit impliceert tevens dat de kerk zich waar de dorpssamenleving toch structuurver anderingen vertoonde hieraan niet vol doende heeft weten aan te passen. Het zal duidelijk zijn dat de kerk in dit opzicht in vele gevallen een remmende invloed heeft uit geoefend op de ontwikkeling van de eilanden in sociaal en sociaal-cultureel opzicht. Dit globale inzicht in de levensomstan digheden van de bevolking van de herverka- velingsgebieden is noodzakelijk om te begrij pen welke plaats de problemen die tengevolge van herverkaveling en achtergebleven ontwik keling ontstaan, in dit milieu innemen. IN vele herverkavelingsgebieden bestaat de noodzaak over te gaan tot het bouwen of herbouwen van boerderijen. Uiteraard is voor de boer zeer belangrijk hoe de inrichting van de bedrijfsgebouwen zal worden. Voorko men zal moeten worden dat hij weer terugvalt op een inrichting zoals hij die vroeger gewend is geweest, terwijl hem tevens geleerd zal moe ten worden hoe hij de nieuwe mogelijkheden van zijn gebouwen op de meest efficiënte wijze kan benutten. Uit sociaal oogpunt minstens even belang rijk is de inrichting van het woonhuis. Er dient zoveel mogelijk gebruik te worden ge maakt van de nieuwe inzichten op dit gebied. Zij zullen vooral de boerinnen bijgebracht moeten worden. Hen zal moeten worden ge leerd hoe electriciteit en waterleiding doel treffend kunnen worden gebruikt, wat hy giene is en hoe met moderne middelen hygië nische toestanden kunnen worden verwezen lijkt. Bij de inrichting van de woning zal re kening moeten worden gehouden met het feit, dat vooral in de wintermaanden de woning het centrum van het gezinsleven vormt. Er zullen mogelijkheden moeten zijn dat de kin deren hun vrije tijd binnenshuis kunnen door brengen. Kortom, in vele gevallen zal het boerengezin onder ogen moeten worden ge bracht welk een enorme invloed van de wo ninginrichting uitgaat op het gezinsleven. 163

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 5