No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT verband te bezien. Momenteel zijn over deze zaken nog geen gegevens of prognoses open baar. Wij moeten in het bestek van dit artikel volstaan met deze hier en daar uitgewerkte opsomming van sociale herverkavelingsproble men. Voorzover dat bij de beschrijving der levensomstandigheden nog niet is gedaan moe ten wij nu overgaan tot het adstrueren van het in de aanvang van dit artikel gestelde: de achtergebleven ontwikkeling van sommige streken in het herverkavelingsgebied. Wij moeten ons daarbij beperken tot enkele in het oog lopende punten. Sociale en culturele voorzieningen. VOOR het maatschappelijk en culturele leven van een streek is het bestaan van verenigingen onontbeerlijk en zeer nut tig. In deze verenigingen is het contact van de bevolking onderling op gemakkelijke wijze te verwezenlijken en tevens zijn zij de kanalen waardoor het ontwikkelingsniveau van de be volking kan worden verhoogd. Vooral de edu catieve waarde der jeugdverenigingen moet niet onderschat worden. Op twee kaartjes van Schouwen-Duiveland (figuren 2 en 3) is per gemeente aangegeven het percentage van de bevolking in de leef tijdsgroep van 25 jaar en ouder, dat lid is van een levensbeschouwelijke vereniging resp. een muziek-, zang- of toneelvereniging. Uit deze kaartjes blijkt dat met uitzonde ring van Noordgouwe en Dreischor op het platteland weinig belangstelling bestaat voor deze verenigingen. De toestand van het gehele herverkavelings gebied wekt de indruk dat, vooral op het platteland, nog heel veel gedaan moet worden aan de verbetering van het verenigingsleven. Voor de herverkavelingsgebieden Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland ston den ons geen gegevens ter beschikking. Het zou bijzonder nuttig zijn wanneer ook in deze gebieden een inventarisatie van de verenigin gen zou worden ondernomen. Dit onderzoek zou dan tevens uitgebreid moeten worden met een inventarisatie van dorpshuizen, vereni gingslokalen etc. Immers zonder deze lokali teiten kan het verenigingsleven zich nooit op een behoorlijke wijze ontplooien. Een groot aantal jongens en meisjes, dat de lagere school verlaat, volgt geen verder on derwijs. Bij hen, die dit wel doen, mag, gezien de arbeidsverhoudingen in de verschillende herverkavelingsgebieden, terecht de vraag ge- Ellemeet\ Duivendijke Noord- 'welle '.Haamstede', Kerkwerve \Noord-ff£ ■gouvvej ■Nieuwerkerk JOost erland. onbekend \Ouwerkerl SCHOUWEN-DUIVELAND: aantal leden van levensbeschouwelijken verenigingen per gemeente in °/o van de bevolking in de leeftijdsgroep van 25 en ouder Y X 50 - 99 °/o 2 10 O - 149 °/o 167

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 9