ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i Amsterdam gebouwd en in Suriname voor de suikerplantages (in 1832 waren er 70, in i860 nog slechts 30) maar ook daar werden ze door de stoom verdreven. Ik vond getijmolens van Noord naar eenvolgens papier- koper- vol- graan-, 1 vol- beuk- zaag-, 1 vol- beuk- molen. In Vlissingen werd een molen viermaal ver plaatst, naarmate de stad zich uitbreidde; er waren daar ten slotte maar 2 molens evenals Getijmolen te Sas van Gent. Foto van Rijksmonumentenzorg, genomen kort voor 1950. Zuid in: Gouda, Culemburg, Vreeswijk, Delfshaven, Schiedam, Brielle, Geervliet, Zie- rikzee, Tholen, Bergen op Zoom, Reymers- waal, Goes, Biezelinge, Veere, Middelburg, Vlissingen, Biervliet (1280, M. Gosschalk, Z. Vlaanderen '55) en Sas van Gent. De molens van Culemborg en Vreeswijk kunnen haast geen getijmolens meer genoemd worden, ik noem ze „inlaatmolens", daar het water naar de polder stroomt; ze hebben maar 26 en 23 jaar gewerkt. De oudste is die in Zierikzee, genoemd in 1220. Voor 't eerst werden er ge noemd van de 13de tot de 18de eeuw in de volgende aantallen: 4, 5, 2, 4, 5, 1. Zo ziet men, dat er vrij regelmatig bij kwamen. Bui ten de steden er een te bouwen had geen zin. De meesten waren korenmolens, 2 vol-, 2 papier-, 1 slijp-, 1 zaag- en graan-, 1 achter in Middelburg; in Brielle zijn er drie plaatsen bekend waar een molen stond, denkelijk was er maar één molen tegelijk, die verplaatst werd. Men zou er verwachten in Dordrecht en Rotterdam, alleen in de laatste plaats is er kwestie van geweest in 1637 voor een vol molen voor 7.000,-In Arnemuiden was men in 1378 van plan er een te bouwen. He laas zijn er zowat geen overblijfselen van deze speciaal soort molens. Er staan alleen nog enige gebouwen, de machines zijn gesloopt. Het bes te is nog bewaard het gebouw in Goes aan de haven, (vml. spijskokerij), al is de gevel van stijl veranderd en is er een torentje op ge plaatst, afkomstig van een stadspoort. Het ge bouw in Bergen op Zoom heeft niets aantrek kelijks meer, het wordt als schuur gebruikt. In Sas van Gent is er nog enig metselwerk in de 20

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 22