Heinsde Zeeuwse dorpsverteller ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i went to see the tyde mill at Bergen op Zoom, which consists of 2 Wheels about 20 feet High, and 3 feet wide like those at Middel burg Afbeeldingen van getijmolens zijn er niet veel, ze maken minder indruk dan een wind molen en in het stadsbeeld vallen ze niet op. Gravures bestaan er van Middelburg en Goes, een rad is helaas niet te zien. Van Bergen op Zoom werden twee tekeningen gemaakt, ca. 1672 en ca. i860, door V. Klotz en J. C. Grei- ve jr. H. J. Hollestelle aquarelleerde de getij molen aan de Spuistraat in Middelburg in 1863. Van de molens in Gouda bestaan er meerdere afbeeldingen: van de grote (Spie- ringstr.) een tekening van 1847; van de kleine (Veerstal, op Peperstr.) door de Haen-Philips 1733 in Tegenw. Staat., potl. tek. anoniem 1744, gravure de Jong 1777, tekening Tave- nier 1786, steendruk Vetter ca. 1840?, teke ning van 1847 (alle in het archief te Gouda). In het buitenland vond ik een 275 getij molens, daarvan waren er nog in werking: in België 1, Engeland 10, N.-Amerika 5. Wie er dichtbij één in werking wil zien, moet naar Rupelmonde trekken, even ten Zuiden van Antwerpen, de geboorteplaats van Mercator, vlak bij zijn standbeeld. Deze werd het eerst in 1388 genoemd. Daar draait nog een koren molen, flink beschadigd in de laatste oorlog maar weer hersteld (foto in E. de Bom, Vlaan deren). (Antwerpen had een zestal getijmo lens). Zou deze energie ooit weer gebruikt wor den? Eenmaal bijna, in Hansweert. De hydro- pulsator was reeds besteld een soort wa- terram voor kleine vervallen, uitgevonden door Abraham in 1911; maar door de eerste wereldoorlog ging dit niet door. Het deltaplan wekt wel weer verwachtingen, maar mis schien, dat wanneer het zover is de atoom energie alles overvleugelt, zoals de stoom kracht eenmaal de getijmolens ten dode heeft gedoemd. A. TUTEIN NOLTHENIUS Literatuur: A. Tutein Nolthenius. Getijmolens in Nederland. T. K. Aardr. Gen. 1945 p. 186199, 15 fg. Idem, Getijmolens in Suriname. "West Ind. Gids. Jan. 1954, 5 PP-> 9 fg- Idem, Getij- en watermolens in Vlaanderen. Techn. Wetensch. T. April 1956. Mijn hartelijke dank aan de velen, die mij behulpzaam waren en vooral aan het Instituut voor Stad en Landschap van Z.-Holland. Dr. P. J. Meer tens NOCH de roman, noch de lyriek heb ben vóór de negentiende eeuw veel aandacht overgehad voor de boer. Die belangstelling is pas ontstaan onder invloed van de Romantiek, deze letterkun dige stroming die in de tweede helft der achttiende eeuw ontstond en die nog steeds geen overwonnen standpunt is. De Romantiek kwam in Nederland en Vlaanderen een halve eeuw later dan in de omringende landen, en terwijl in Duitsland, Zwitserland en Engeland al omstreeks 1775 romans werden geschreven over het leven van de boeren, is het genre der dorpsvertelling in de Nederlandse letterkunde twee generaties jonger. De „Schetsen uit de pastory te Mastland" van Van Koetsveld ver schenen in 1843, en sindsdien ontdekten vele andere predikanten en anderen het platteland als literair object. Onder deze dorpsvertellers is in Vlaanderen Conscience, in Nederland Cremer de meest bekende geworden. Bij beiden neemt het idyllische element een grote plaats in. Werkelijke boeren moet men in hun werk niet zoeken, en zo men dat al zou willen, men 22

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 24