No. i Industrie. EEN van de takken van industrie, waarin de produktiviteit van verschillende be drijven wordt vergeleken is de vlasindus trie. Verschillende Zeeuwsch-Vlaamse bedrij ven nemen hier aan deel. De produktiviteit per bedrijf loopt enorm uiteen; bij het repelen (verwijderen van de zaadbollen) b.v. van 224 tot 1240 kg per machine-uur. Met 700 kg gemiddeld liggen de Zeeuwsch-Vlamingen veel hoger dan de Brabanders 660 kg, de Zuid- Hollanders (580 kg) en de noordelijke pro vincies (420 kg). Het hoge cijfer komt voor bij een zeer modern groot bedrijf 111 Noord- Brabant, n.l. de grote coöperatie Dinteloord. Voor de produktie van vlaslint, het eigenlijke produkt, staat Zeeuwsch-Vlaandcren veel la ger genoteerd; per machine-uur ligt het met 49 kg alleen op het noorden voor, per man uur ook op Noord-Brabant (exclusief het ge noemde groot-bedrijf). Voor een groot deel worden deze verschillen veroorzaakt door het werktempo, de werkmethode en -omstandig heden en de organisatie. Een nader onderzoek zal hierop ingaan en kunnen leiden tot effi- ciency-verhoging. Literatuur: C.B.S. en Raadgevend Efficiency Bureau: Produkti- viteitsmeting in de vlasindustric (1956). Het ambacht. RUIM 9 °/o (9.800 mensen) van de totale Zeeuwse beroepsbevolking leeft van het ambachtelijk bedrijfeen evengroot cij fer als de detailhandel oplevert. Er zijn 5.440 ambachtsbcdrijven, waarin 11 van de man nelijke beroepsbevolking werkt. I11 1947 be droeg hun omzet 45 miljoen gulden of 2,4 i van de Nederlandse omzet in de am bachten. Voor 195 3/'54 kan men deze omzet op J 55a f 6o miljoen stellen. De belang rijkste takken zijn: de metaalverwerkende met 1.883 bedrijven en 2.950 mensen; de voedings- en gcnotmiddelcnsector met 1.498 bedrijven en 2.462 mensen. Hierin horen thuis smeden, loodgieters, rijwielherstellers, elektro-techni- sche installateurs, instrument- en gereedschaps ZEEUWS TIJDSCHRIFT makers: banketbakkers, broodbakkers, slagers, ijsbereiders enz. In de bouwambachten met 473 bedrijven werken 1.673 personen; hun omzet in 1947 bedroeg 8,3 miljoen. Mo menteel zijn er ongeveer 670 van zulke be drijven. Over het schildersambacht hebben wij nog aparte cijfers. Zeeland heeft er een naar ver houding zeer groot aantal van, wat wijst op een zekere versnippering: 385 van de 9.380 Nederlandse bedrijven. Zeeland heeft 14 schil- derliedrijven per 10.000 inwoners (Groningen nog meer), Limburg slechts 7. Daar de Zeeuw se omzetten nog vrij hoog liggen, mogen wij aannemen, dat er in Zeeland met zijn hoge welvaartspeil veel wordt geschilderd. Zeker is dat de produktiviteit er laag ligt, want met 3,1 van de Nederlandse personeelssterkte heeft Zeeland slechts 2,8 van de Neder landse omzet. In de Zeeuwse schildersbedrij ven werken 1.164 mensen of ongeveer 3 per bedrijf, dat is minder dan Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland en Limburg (5). In Zeeland komen op Noord-Beveland en in Vlissingen de grootste bedrijven voor; met Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zij de grootste omzetten. Literatuur: Het Nederlandse Ambacht (uitgave Hoofdgroep van het Ambacht. Uitkomsten van de schilderstelling 1954 (C.B.S. Het verkeer en vervoer. HET aantal beroeps-vrachtauto's is in Zeeland 40 hoger dan men volgens het bevolkingsaantal zou verwachten. Ongeveer twee jaar geleden bedroeg het 750, d.w.z. 3,72 °/o van de 20.194 Nederlandse dito's. Dit hangt mede samen met het tijd verlies, veroorzaakt door de veren, dat weer leidt tot een geringe omloopsnelheid van het park en dus tot de noodzaak om voor even veel vervoersprestaties een grotere hoeveelheid wagens nodig te hebben. De gemiddelde tonnage per bedrijf (9,2 ton, dat is het laagste van ons land) en het ge middeld aantal vrachtauto's per bedrijf (1,95 5

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 7