De vestiging van een uitgebreid technische school in Zeeland No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT DOOR DRS. M. C. VERBURG OVER de vestiging van een U.T.S. in Zeeland zijn diverse nota's en rapporten samengesteld, t.w. enige van het E.T.I. voor Zeeland, één van de gemeente Goes, één van de ge meente Vlissingen en een uitgebreid rapport van de „Stichting U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen". In opdracht van het Provinciaal Be stuur heeft het E.T.I. voor Zeeland zich belast met een samenvattend rapport. Hierbij is rekening gehouden met de besprekingen, die tussen dc geïnteresseerde partijen plaats vonden op 20 februari 1956, onder voorzitterschap van de heer A. Schout, lid van het College van Gedeputeerde Staten. De stijging van dc Nederlandse bevolkingscijfers noopt tot verdere industrialisatie. Echter alleen een zo hoog mogelijke opvoering van de produktiekwalitcit en een zo laag mogelijke kostprijs kan onze positie t.o.v. het buitenland continueren en versterken. Daartoe zijn nodig een verdere algemene ontwikkeling en een meer gespeciali seerde kennis van ons arbeidspotentieel, met name van het kader personeel. EEN speciale voor Zeeland geldende reden tot het stichten van een U.T.S. is ge legen in de grote Zeeuwse vertrekover- schotten en de agrarische landvlucht. Aan dc andere kant is de Zeeuwse arbeidsmarkt te krap om een goede basis te vormen voor ver dere industrie-ontwikkeling; a fortiori geldt dit voor gekwalificeerde vakmensen. Een be tere vakopleiding voor lager kaderpersoneel zou een belangrijke hefboom zijn voor de in dustrie-ontwikkeling in Zeeland. Ook wanneet- deze mensen toch zouden wegtrekken, wordt hiermee een bijdrage aan de Nederlandse in dustrialisatie-problematiek geleverd; migratie van half- of ongeschoolden verplaatst de moeilijkheden naar de vestigingsgebieden. Al dus gezien geeft de investering in een U.T.S. een groot maatschappelijk rendement. Rekrutering der Leerlingen. De leerlingen voor de U.T.S. worden ge- recruteerd uit leerlingen met een volledige of gedeeltelijke M.U.L.O.-, H.B.S.- of Ambachts school-opleiding. Voor de categorie M.U.L.O.- of H.B.S.-leerlingen met een minimum op leiding van resp. 3 en 2 jaar is daarmee de mogelijkheid geopend tot technische functies in het bedrijfsleven. Deze omschakeling kan in vele gevallen de jongens op een voor hen beter geschikt spoor zetten, waartoe thans de gele genheid ontbreekt. De groep ambachtsschool leerlingen krijgt op deze wijze de kans tot stijging op de maatschappelijke ladder. Over de samenstelling van de U.T.S.-leer lingen geeft de schoolbezetting van de „Hen- drick de Keyserschool" een inzicht. 41

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 13