No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 5. Dc mogelijkheden van voortgezet onder wijs zijn beperkt, doordat behalve het middelbare- en lager-technische onderwijs verdere instituten ontbreken. 6. De oplossing om uit de bovenbeschreven impasse te komen hangt af van de weder kerige aanpassing van het industriële aan het landelijke klimaat en de assimilatie der geïmmigreerde aan dc streekeigene bevol king. De directies der buitenlandse bedrij ven streven er reeds naar een toenemend aandeel aan Nederlanders in hun kader op te nemen. In dit licht bezien, moet de vestiging van een U.T.S. in Zeeuwsch-Vlaanderen als een absolute noodzaak worden gezien. Een nader onderzoek wijst uit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte heeft aan de volgende U.T.O.-functies: Bouwkunde 140 Elektrotechniek 110 Werktuigbouw zoo Totaal 450 Een aanvankelijke aflevering van jo func tionarissen per jaar, later (na inlopen van een achterstand) van 22 a 23, geeft de jaarlijkse behoefte aan. b. Walcheren. De initiatieven van Middelburg en Vlis- singen beogen een opleiding voor geheel mid den-Zeeland te geven, waarbij het zwaarte punt resp. op de N.V. Vitrite Works te Mid delburg (550 arbeiders) en de N.V. Kon. Mij ,,Dc Schelde" te Vlissingen (3800 arbeiders) valt. Beide plaatsen, vooral Middelburg, zijn voor Zuid-Beveland goed bereikbaar (b.v. Kruiningcn-Middelburg van woonhuis naar eindstation 40 minuten; Kruiningen-Vlis- singen, waarvan het station 5 minuten van de stad ligt 50 minuten; Heinkenszand-Mid- delburg plm. 35 minuten; Heinkenszand-Vlis- singen plm. 45 minuten). Vooral de genoemde bedrijven hebben een groot lager technisch kader, waarvan dc op leiding veel te wensen overlaat. Met name worden hier bedoeld dc opleiding van werk tuigbouwkundigen voor de tekenkamer en van calculators. De praktijk leert, dat de U.T.S.- gediplomeerden voor deze functies voorkeur hebben. Zo gaat 85 van de afgestudeerde werktuigbouwkundigen van de U.T.S. te Amsterdam naar de tekenkamer. Zij die naar de werkplaats gaan, hopen later via voorman baas te worden. Het is duidelijk, dat een symbiose van een U.T.S. met dc N.V. Kon. Mij „De Schelde" en de N.V. Vitrite Works o.m. met betrekking tot het praktijkjaar een garantie inhoudt voor het welslagen van deze school. De voor Zeeuwsch-Vlaanderen aangehaalde argumenten gelden ten dele en in geringere mate ook voor midden-Zeeland: 1. er is een vertrekoverschot dat aan de eigen bedrijven moet worden gebonden; 2. een excentrische ligging die onvoldoende communicatie geeft met een ruimere ar beidsmarkt; 3. met name „Dc Schelde" heeft grote uit breidingsplannen (reparatiewerk vindt daar nog steeds in onvoldoende mate plaats); 4. het aantal mogelijkheden voor een indu striële vakopleiding is vrij beperkt. Vlis singen heeft een M.T.S. en een Zeevaart school; Middelburg een Machinistenschool van het U.T.S.-type. Dc eerste school leidt op voor hoger kader, de laatste twee heb ben geen betekenis voor de industrie. Voor Midden-Zeeland is geen berekening gemaakt inzake het aantal te verwachten leer lingen. Gezien de verhoudingen kan men dit ongeveer gelijkstellen met Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ligt in de lijn, dat een U.T.S. op Wal cheren ook enige leerlingen zal aantrekken uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit aantal zal echter te verwaarlozen zijn. De kwetsbare verbinding over de Westerschelde maakt een opleiding te Terneuzen voor deze streek 45

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 17