No. ZEEUWS TIJDSCHRIFT dan Middelburg of Vlissingen. Aldus kan een U.T.S. aldaar een school voor de provincie Zeeland zijn. In de bespreking van 20 februari j.l. distancieerden Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen zich van dit standpunt. Een school te Goes zou, gezien de afstanden tot Zeeuwsch-Vlaan deren, voor dit gebied geen betekenis heb ben. Walcheren ligt weliswaar gunstiger t.o.v. Goes, maar de industrieën aldaar hebben voor een U.T.S. op 25 a 30 km afstand geen interesse; deze zou te zeer „buiten de sfeer" liggen en binding van geschoolde arbeidskrachten aan de Wal- cherse groot-industrie dubieus maken. Wij geven hieronder een vergelijking van de enkele-reisduur van enige plaatsen in Zeeland naar Middelburg, resp. Goes. Vlissingen Grijpskerke 15 Oostburg 60 Terneuzen 100 Sas van Gent105 Hulst 105 Heinkenszand 40 Zierikzee 90 Nieuwerkerk105 Middelburg 20 min Goes 30 min 3 5 75 80 110 9° 15 75 90 Gegeven nog de kwetsbare veerverbin- dingen moeten inderdaad de afstanden prohibitief worden geacht. 2. Goes ligt gunstiger ten opzichte van wes telijk Noord-Brabant. Aangezien ook te Breda, Roosendaal of Bergen op Zoom een U.T.S. zal worden opgericht, kan dit ar gument vervallen. 3. De industriële betekenis van Goes die een geleidelijke vooruitgang vertoont en die van Zuid-Beveland is weliswaar niet groot, maar het leerlingenpotentieel van Zuid-Beveland en Noord-Beveland is iets groter dan van Walcheren. Het gaat er om dit voor de industrie nieuwe potentieel aan te boren, iets wat op Walcheren al in meerdere mate gebeurt. 4. De opleiding voor weg- en waterbouw kundige zou met het oog op het Deltaplan iets gunstiger te Goes dan b.v. te Middel burg zijn gevestigd. Algemene conclusie. Het vorenstaande heeft genoegzaam aan getoond, dat één U.T.S. voor geheel Zeeland illusoir mag worden genoemd. Zeeuwsch- Vlaanderen en midden-Zeeland hebben voor elkaar in dit opzicht geen betekenis. Gezien het grote belang van meer en betere opleidingsmogelijkheden in deze excentrisch gelegen provincie waardoor de industrie ontwikkeling kan worden gestimuleerd en het grote vertrekoverschot kan worden afge remd, heeft het E.T.l. voor Zeeland op de bespreking van 20 februari 1956 het voorstel gedaan om in midden-Zeeland of in Zeeuwsch-Vlaan deren een school te stichten en in het an dere gebied een dépendance. Aldus kan: ie. de opleiding worden gedifferentieerd naar de streekbehoefte; 2e. de lerarenbezetting volledig worden be nut ambulante leraren je. het totale investeringsbedrag aanmerke lijk beneden dat voor twee scholen wor den gehouden. Alle betrokken partijen konden zich hierbij aansluiten. Men besefte, dat het stichten van één school zonder dépendance de hiervan uit gesloten streek grote schade zou berokkenen. Wij ontveinzen ons niet dat voor Zeeland aldus meer wordt gevraagd dan is toegezegd. Wij menen dit echter te mogen, ja te moeten voorstellen, gezien de uiterst moeilijke geogra fische situatie van onze provincie, die ons zo vaak parten speelt. Geen enkel ander gewest wordt daardoor zo ernstig gehandicapt in zijn streven naar ontwikkeling. Voor de keuze tussen de in aanmerking komende plaatsen bevat het bovenstande de ge gegevens. 47

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 19