ZEEUWS TIJDSCHRIFT No, 2 Stofzaad m*m\ Zwarte kluifieszwam pitys). Deze saprophytisch levende plant, die dus leeft van afvalstoffen en geen bladgroen nodig heeft, komt vooral voor in denne- bossen. Ze is niet veel meer dan een be- schubde stengel met bloemen, lichtgeel van kleur, maar na de bloei zwart wordend. Met veel moeite werd de groeiplaats gevonden. Tussen de meer dan honderdvijftig stengels, die we al speurend telden, bevond zich ge lukkig nog één exemplaar, dat fris bloeide, opvallend door het totaal ontbreken van de zwarte kleur. Vele boleten vormden groepen tussen de naalden, daaronder vooral de blauw wordende boleet (Boletus cyanescens) en verder de Rode melkzwam (Lactarius rufus). Als buitenkansje vonden we donkerbruine lappen op het zand en toen we die uitgroeven vertoonden zich fraaie exemplaren van de zwarte kluifjeszwam (Elvela lacunosa). In het natuurreservaat genoten we na veel stijgen en dalen van het uitzicht op een ver borgen duinpan, nog wit van de zeldzame Parnassia (Parnassia palustris). In die duinpan was kort geleden het groene duinorchideetje, de Sturmia (Liparis loeselii) gevonden, een orchideetje, waarvan het niet zeker is of het elders in Zeeland voorkomt. Wanneer het bloeit valt het met de groene bloempjes niet Sturmia (in vrucht) Parnassia bepaald op, nu het hier in vrucht stond, drongen de vrij grote zaaddozen zich op als iets bijzonders, zodat het niet veel moeite kostte het geval te herontdekken. Ook hier veel duizendguldenkruid, waar onder we als eerste een andere soort: het fraai duizendguldenkruid (Erythraea pul- chella) aantroffen. Dit is meest een zeer klein plantje, dat we eerder zagen in Cadzand en heel wonderlijk ook bij. de Postbrug op de weg Kapelle-Yerseke. Meestal openen de bloempjes zich moeilijk, zodat de plantjes alleen hun knopjes tonen. Op een andere plaats staat de Parnassia samen met de aardige duinplantjes Pirola rotundifolia, het rond- bladige wintergroen. Voor de wespenorchis waren we te laat, al wezen de vruchtdozen aan, dat ze overweldi gend hebben gebloeid. Over 't algemeen bleken naar verkregen inlichtingen de duinplanten het dit jaar zeer goed te hebben gedaan. De oorzaak? Een wel dadig gevolg van de overigens overal be treurde Myxamytose onder de konijnen. Deze ziekte heeft de komjnenplaag in de duinen zo radicaal doen eindigen, dat we op al onze 56

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 28