Oratio pro domo? No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT tochtjes geen enkel konijntje hebben opge schrikt, terwijl we slechts éénmaal een gezonde haas uit zijn leger hebben zien stuiven. Een laatste bezoek gold een dennenbosje, dat telkens door kleine open plekjes werd onderbroken. Ook daar vonden we heide, waternavel en zelfs riet, maar het aardigste was het vinden van één plantje van het Liggende hertshooi (Hypericum humifusum). Onder veel moeilijk te determineren kleingoed van paddestoelen viel een rode, niet algemeen voorkomende spijkerzwam op (Gomphidius roseus) en daarnaast de Schijntruffel (Rhizo- pogon luteolus). Heel veel exemplaren van de Krulzoom en van de Bruine ringboleet geven voorts een zeker cachet aan dit bosje, dat ver moedelijk een groter aantal bijzonderheden op plantkundig gebied zal leveren, wanneer het geheel wordt doorzocht. Daartoe ontbrak ons helaas de tijd. Wij vleien ons niet in dit korte artikel een opsomming te hebben gegeven van alles, wat Schouwen in zijn duingebied heeft te bieden. We wezen bijvoorbeeld nog niet op Heksen- melk en Vleugeltjesbloemen, evenmin op de beroemdheden de Zeewolfsmelk en de Zee venkel die aan de zeezijde zijn te vinden. Evenmin konden wij van alle bijzonderheden afbeeldingen laten opnemen. Wij hopen echter te hebben aangetoond, dat men er goed aan zal doen de enthousiaste natuurbeschermers op Schouwen, waaronder we vooral de vereniging „Schouwen Land schap" willen noemen, te steunen in hun strijd om althans dit deel van Schouwen ongerept te houden. Het afschuwelijk hoekje bij het vliegveld met zijn haaks geplaatste huizen en kaarsrechte weg is wel een afschrikkend voor beeld van ingrijpen. Wij hopen, dat dit duin terrein duinterrein blijft en geen complex van wegen en woningen, het is voor Zeeland een uniek en kostbaar bezit. HET Provinciaal Bestuur is „van oor deel, dat met de instandhouding van het „Zeeuws Tijdschrift" het belang onzer provincie wordt gediend en dat de op heffing daarvan te betreuren zou zijn". Aldus luidde de motivering van een voorstel aan de Provinciale Staten het exploitatie-tekort van dit tijdschrift aan te vullen tot een maximaal bedrag van j 1.800,per jaar, welk voorstel in de winterzttting van 1955 met 12 stemmen tegen werd aanvaard. Met name bij de voorafgaande behandeling van dit statenstuk in de afdelingen is kritiek op het „Zeeuws Tijdschrift" uitgeoefend. Nu is de functie van de kritiek belangrijk, zelfs onmisbaar wanneer men naar een hoger kwa liteitspeil op welk gebied dan ook wil stre ven. Wat verwachten wij van de kritiek. Correcties, toetsing van de resultaten aan het programma, zonodig programma-wijziging. Vooral de toetsing is voor ons van belang. 57

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 29