No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT ZO nemen wij dan afscheid van dit land en dit volk. En terwijl de veerboot koerst naar Vlissingen, waar kranen het profiel van deze Noordnederlandse stad tekenen, slaan we nogmaals het boek over Thijl op, de laatste bladzijde namelijk van Charles de Coster's dichterlijke verhaal over de geest van Vlaanderen, die geest, die men reeds direct bezuiden de Westerschelde herkent. Uilenspiegel, doodgewaand, is herrezen tot schrik van pastoor, boer, koster, burgemeester en schepenen. „Uilenspiegel ging tot hen en schudde hen. Begraaft men, zeide hij, Uilenspiegel, den geest, Nele, het hert van VlaanderenNeen! Vlaanderen kan ook slapen, maar sterven nooit! Kom, Nele. En hij toog henen met heur en zong zijn zesde liedeken, maar niemand weet waar hij zijn laatste zingen zal. Laat ons opmerkzaam zijn. Wie weet zingt het zevende lied van een nieuwe eenheid tussen Vlaanderen/and en Nederland ONZE provincie heeft een brede grensstrook met Oost- en West-V laanderen, provin cies van het Koninkrijk België, waarlangs over en weer een levendig contact bestaat en waardoor in de loop van de historie een cachet op Zeeuwsch-Vlaanderen gedrukt is dat zeer duidelijk het karakter draagt van de vermenging Zeeuws en Vlaams. Natuurlijk en historisch zijn aan elkaar palende gebieden, al zijn die ook door staatsgrenzen gescheiden, sterk op elkaar aangewezen. Deze verbondenheid van volk, taal, gewoonten constateert men zowel aan de oostgrens als de zuidgrens van ons vaderland. Het behoeft geen betoog, dat het van groot belang is, dat er een goede samenwerking bestaat tussen deze grensgebieden en enige facetten dezer samenwerking wil ik hier gaarne belichten. Vooral op cultureel en economisch terrein bestaan er sterke bindingen. Cultureel is er uit wisseling op het gebied van toneel en muziek. De grote centra als Antwerpen, Gent en Brugge hebben vele Nederlandse bezoekers aan toneel en opera. Tussen muziekgezelschappen en to neelkringen, dus in de sector van de liefhebbers, bestaan velerlei contacten. Wij mogen in dit verband ook wijzen op de nauwe samenwerking tussen Gent, St. Niklaas en Hulst, wat betreft de viering der Reinaertfeesten in Hulst en daarnaast op het feit, dat zowel te Hulst als te Aardenburg de jaarlijkse uitvoeringen van de Mattheus Passion door zeer vele Belgen bezocht worden. Economisch en maatschappelijk constateren wij een intensieve handel tussen de grensge bieden, b.v. in landbouw- en industriële produkten. De vraag kan gesteld worden, welke in vloed b.v. de Belgische landbouwer aan het grensgebied heeft ondergaan van zijn Nederlandse collega. Daarnaast is het geen vraag, maar een feit, dat de industrialisatie van Zeeuwsch Dir artikel Mensen langs een streep" werd geschreven door G. A. de Kok. Bij de voorbereiding werd medewerking verleend door L. W. cle Bree en drs. M. C. Verburg. De tekeningen zijn van Jac. Prince. door A. L. S. Lockef eer, burgemeester van Hulst 87

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 29