Bevolking en Kerkgenootschap in Zeeuwsch-Vlaanderen ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 Vlaanderen onmiddellijk verband houdt met die in aangrenzende grensgebiedenwaarbij dan b.v. in de zgn. kanaalzone de nadruk dient gelegd te worden op de investering van Belgisch en Brans kapitaal. De ontwikkeling der textielindustrie staat rechtstreeks in verband met de industrie van de stad St. Niklaas. De ontwikkeling der Zeeuwsch-Vlaamse vlas- en klompen industrie heeft zeer nauwe aanraking met de overzijde van de grens. Uitwisseling van arbeidskrachten aan de grens heeft steeds plaats gehad,, waarbij vanzelf b.v. de loonfactoren en conjuncturele factoren hun rol spelen. Wij kunnen nu de vraag stellen, of in deze ontwikkeling in de grensgebieden ook enige taak kan gezien worden voor de Overheid. Deze vraag meen ik bevestigend te moeten beantwoor den. In dit verband dient genoemd te worden de bevordering van verkeer en vervoer, de ver betering van verkeersverbindingen, de vergemakkelijking van de vervulling van douanefor maliteiten (b.v. door het samenvoegen der douanekantoren Wat het verkeer betreft is vooral in deze tijd, de verbetering van het wegennet in de grensgebieden aan de orde. Aan goede, aansluitende wegen aan beide zijden der grens, moet meer dan locale betekenis toegekend worden. Ik kan heus niet zeggen, dat hier al van een ideale toestand kan gesproken worden. Er is voorts het wederzijds belang der Overheid op het gebied van het waterschap en pol derwezen: goed contact is hier onontbeerlijk. Ik moge verder wijzen op samenwerking op het gebied van de energievoorziening. De koppe ling van elektrische netten b.v., het daardoor elkaar van dienst zijn in geval van cala miteiten, de gasvoorziening (in West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gas geleverd door België), de watervoorziening (de Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. levert in België en accu muleert het van België komende oppervlaktewater Door de culturele en economische samenwerking bestaat er tussen de grensgebieden uiter aard vrij intens personen-vervoer. De middenstand ondervindt hiervan de gevolgen. Naar mate de prijzen zich ontwikkelen, is het kopend publiek noord of zuid gericht. De midden stand uit België weet haar reclame te doen doordringen in Zeeuwsch-Vlaanderen en omge keerd bevat de Belgische pers de advertentie van de Nederlandse winkelier. Het is van zeer groot belang, dat er toe medegewerkt wordt dat de samenwerking tussen de grensgebieden zo sterk mogelijk bevorderd wordt. Wederzijdse vriendschap en begrip be vorderen zeer de goede verhoudingen en zij, die daartoe geroepen zijn, hebben de taak, hierbij hun aandeel te leveren. De Volks- en Beroepstelling, gehouden op 31 mei 1947, verstrekt een inzicht in de kerkelijke verhoudingen van de bevolking. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen als geheel is het Katholieke element overheersend; ruim 56 °/o van de totale bevolking is Rooms-Katholiek, met als voornaamste concentratiegebied het land van Hulst 96 °/o). Het land van Axel is voor bijna 60 °/o Protestant. De gemeenten Sas van Gent, Westdorpe, Overslag, Zuiddorpe en Philippine vormen in deze streek het overwegend R.K. element. In West-Zeewwsch-Vlaanderen is het aantal Rooms-Katholieken het grootst in he't zuid-oostelijke grens gebied met name in de gemeenten Aardenburg, Sluis en voorts in de gemeenten IJzendijke en Hoofdplaat. Van de totale bevolking van West-Zeeuwsch-Vlaanderen is ruim 51 °/o Protestant, 42% Rooms-Katholiek terwijl de resterende 7 bij de telling is gerangschikt onder de categorieën „Overige Kerkgenootschappen" en „Geen Kerkgenootschap". Recentere gegevens over deze belangwekkende materie zijn niet beschikbaar. 88

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 30