No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 2600 ha overstroomd, maar in verhouding tot overig Zeeland is dit slechts een geringe op pervlakte. Wel heeft vooral West Zeeuwsch-Vlaande ren tijdens de oorlog zwaar geleden. Vele gebouwen zijn hierbij verwoest en er zijn grote gebieden, waar geen enkele oude, karakte ristieke boerderij meer te vinden is. Veel nieuwe gebouwen bestaan uit dicht gemaakte kapschuren, waardoor het aanzien van de streek niet is verfraaid. Verkaveling. OVER het algemeen biedt West Zeeuwsch- Vlaanderen een moderne aanblik. De verkaveling is goed, hetgeen nauw samenhangt met de relatief geringe ouderdom der polders. In de oudste polders ten westen van de lijn Sluis-Oostburg-Breskens is de verkaveling minder praktisch. Alle polders, uitgezonderd enige calamiteuze polders, zijn opgenomen in het waterschap „Het Vrije van Sluis". De ontwatering is goed en 90 %i van het bouwland is gedraineerd. In Eede en omgeving langs de Belgische grens wordt een ruilverkaveling uitgevoerd, die binnenkort zijn beslag krijgt. In dit zand gebied komen zeer veel kleine grondgebruikers voor. Deze verkaveling van 1200 ha telt 275 grondgebruikers. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft grote ge bieden, waar de verkaveling nog te wensen overlaat. De ruilverkaveling in de Canisvliet- polder staat voor de deur. Voor het gebied Stoppeldijk-Hengstdijk zijn plannen in voor bereiding om tot een ruilverkaveling te ko- Een schuur in de Braakman in wording men. De ontwatering in dit gebied zal dan ook verbeterd kunnen worden. Mede door de slechte afwatering laat de drainage op veel plaatsen te wensen over. In dit gebied werd de Ser Pauluspolder opnieuw verkaveld. Doordat de afwatering van de voorliggende polders niet verbeterd werd, worden de laaggelegen gronden bij veel neerslag als boezem gebruikt, zodat deze pol der helaas niet als sprekend voorbeeld voor de komende ruilverkaveling kan dienen. Grote delen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn slecht ontsloten en bovendien is 21 (158 km) van de wegen nog onverhard. Het aantal keiwegen is ook nog aanzienlijk en bedraagt 266 km (35,5 °/o), waarvan 180 km (24 met een verharding, smaller dan 3 m. In de jonge polders van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn deze toestanden veel gunstiger. Het feit, dat veel grond in handen van 99

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 41