ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 buitenlandse eigenaren is, staat een verbetering vaak in de weg. Opvallend is ook het grote percentage gepachte cultuurgrond. Dit be draagt voor West- en Oost Zeeuwsch-Vlaan deren resp. 72 en 74 terwijl dit voor ge heel Zeeland 64,5 is. De gebouwen zijn meestal eigendom van de landbouwers. De gemiddelde bedrijfsgrootte is in het wes- ren er in 1955 meer trekkers en maaidorsers dan in het oosten. west oost trekkers 805 742 maaidorsers 162 106 Per 100 ha cultuurgrond bezit West Zeeuwsch-Vlaanderen het grootst aantal trek kers van Nederland. Maai- dorsmachines in de Braakman na afloop van de oogst 1954 op kavel B 9 ten iets groter dan in het oosten. Langs de gehele grensstrook in het oosten komen zeer veel kleine bedrijven voor, terwijl dit in het westen meer plaatselijk het geval is. Grote landbouwmaatschappijen, die een be drijf exploiteren, kent Zeeuwsch-Vlaanderen niet. Wel zijn er een 6-tal bedrijven groter dan 100 ha; deze zijn in particulier bezit. Mechanisatie. DE landbouw, vooral in het westen, is op een moderne leest geschoeid. Het westen heeft een zeer dunne bevolking (linwoner per ha cultuurgrond) en mede hier door weinig landarbeiders, waardoor de me chanisatie snel tot ontwikkeling kwam. Dit werd ook veroorzaakt, doordat veel paarden en werktuigen door oorlogsgeweld vernietigd waren. Ondanks de kleinere oppervlakte wa- Ruim 11 °/o van de trekkers is eigendom van loonwerkers en slechts Yi °/o is in eigen dom van een combinatie van landbouwers. Van het aantal maaidorsers is 40 °/o in han den van loonwerkers en 18 °/o van een combi natie. Eén loonbedrijf bezit 11 a 12 maaidor sers. De graanopslag is door de komst van de maaidorser in een geheel nieuw stadium ge komen. Het veelal vochtige graan kan niet op de boerderij bewaard worden zonder enige voorziening. De coöperaties en handelaren hebben hun opslagruimte en droogcapaciteit aanzienlijk moeten uitbreiden, hetgeen zicht baar is aan de graansilo's te Breskens en Axel- se Sassing en de nieuwe gebouwen van de C.H.V. te Sas van Gent. Door gebrek aan arbeiders vond de che mische onkruidbestrijding eveneens reeds spoe- 100

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 42