Zoet ivater is belangrijker dan u denkt Knelpunt in Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT DE geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen met aan de ene kant de staatsgrens, die tevens en nog steeds economische grens is, en aan de andere kant de Westerschelde, laat zich ook illustreren aan de hand van de problemen rond de zoetwatervoor ziening. Natuurlijk is hier slechts sprake van een vakgebied, maar het blijkt dat daar een knelpunt ligt voor de verdere ontwikkeling! Voor de voorziening met zoet water is Zeeuwsch-Vlaanderen geheel op zichzelf aange wezen. De inkoop van Belgisch water, die noodzakelijk is geworden, vindt tegen Belgische, dat is tegen zeer hoge, prijzen plaats. Het waterwingebied bij Ossendrecht, waaruit zelfs de Vlissingers hun dorst lessen, is van Zeeuwsch- Vlaanderen gescheiden door de Westerschelde. Alleen wanneer die scheiding ongedaan zou worden gemaakt door een vaste verbinding zou De in aanbouw zijnde watertoren te Terneuzen houdt de wacht over het zoute water van de Westerschelde. de Noord-Brabantse vindplaats tegen redelijke kosten kunnen worden benut. Nu wil het on geluk, dat Zeeuwsch-Vlaanderen maar één prise d'eau heeft, gelegen in het zandgebied te St. Jansteen. In de duinen van Cadzand en in de zandgronden van de Biezenpolder ten oosten van Aardenburg is de voorraad kwalitatief of kwantitatief onvoldoende. Normaal nu bedraagt de jaarlijks beschikbare hoeveelheid in die ene waterwinplaats 2Yi a 3 miljoen m3. De vraag daarentegen komt hierboven uit. Om dit laatste toe te lichten gaan wij uit van een door de Planologische Dienst en het E.T.I. opgestelde berekening. Wanneer de bevolking in de toekomst van Zeeuwsch-Vlaan deren evenzeer in getal groeit als tussen de jaren 1909-1951 kan omstreeks 1981 het ver bruik gesteld worden op 5 miljoen m3 per jaar. Zou die toeneming zich voltrekken in het tem po dat voor het hele land geldt, dan mag men zelfs een jaarlijks verbruik van 6 miljoen m3 ver wachten, een raming die het bedrijf nog 1 a 2 miljoen m3 te laag acht. De Waterleiding- 123

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 65