ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 en daar wit bespikkeld, zijn welig groen nog niet verloren heeft en de klaprozen al volop bloeien; of als de oogst te velde staat en de stoppels en de stuken goud glanzen tussen het weiland; en dan weer later, als een grijze bouwvoor strak door de akkers loopt. Dan ziet ge dit land, zoals het door de mensen gemaakt is; altijd eender in de strakke verkaveling en de beslotenheid van zijn dijken en altijd anders in de wisseling van de sei zoenen. We bewonderen dit landschap niet om z'n grootsheid, zoals we de duinen en de zee bewonderen, klein en onbeduidend tegen over een weidse natuur, maar we bewonderen het om z'n orde en z'n doelbewuste gericht heid; we bewonderen het om wat de mensen maakten op de klei van schorren en slikken. Dat is zijn kracht en zijn zwakheid tegelijk. Zulk een land groeit langzaam van een pover begin naar een gaaf cultuurbeeld. En omdat het zingen des minnaars is, begon het met wat het naast aan het hart lag, de kerk. De St. Baafs in Aardenburg, 1250 voltooid, is de eerste kerk van het kustgebied. De weste- was. De muren zijn moeizaam gestapeld uit nauwelijks gebakken steen en de bogen staan lijke vleugel, die de Cisterciensers hier bouw den, is niet veel meer dan vier muren en een dak God was genoeg en we proeven erin dat het allemaal nog zo heel erg moeilijk te zwaar en te voorzichtig op hun pijlers. Veel is er over geschreven in de handboeken en de stijl-critische beschouwingen. We zouden dat allemaal wel eens willen lezen, over de Scheldegothiek en de triforien- galerijen en de baksteenkunst, maar de zon scheen en het vlas begon te bloeien en de mensen rustten uit van een drukke week. In Aardenburg hadden die mensen een kerk ge bouwd, ach ja, eigenlijk een beetje armoedig, want het was tenslotte maar een simpele dorpskerk in de uithof van een of ander Cistercienser klooster; alles nogal slecht van verhouding en pover van plan, schraal van ruimtevorm en grof en weerbarstig van detail. Wat mocht het hinderen, het was eerlijk en vooral noodwendig. De muren, de ramen, de pijlers en het dak hebben niets dat anders is of meer wil zijn; simpel, moeilijk en stug is er geworsteld met de weerbarstige stenen; God was genoeg! Zo staat deze kerk in het boek dat de mensen in hun gebouwen schre ven. Een geschiedenis van de schone ambach ten en van de vroomheid, van de sensibiliteit foto P.Z.C. 128

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 70