No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT en van de liturgie, van de heerlijkheid der kerk en ook heftig van haar zwakheid zegt Prof. van der Meer. DE geschiedenis gaat voort, ook in dit hoekje van de Schelde-gothiek en staat er geschreven in een van haar fraaiste voorbeelden, de St. Willebrord in Hulst. Veel groter en rijker en gaver dan de St. Baafs; evenwichtig van verhouding en weloverwogen van profilering. Maar is die statige gevelbe handeling en dat hoofse gebaar nog zo simpel en vooral, is alles zo noodzakelijk als in Aar denburg? Is het niet allemaal veel bewuster, bewuster om de nood aan harmonie, om de architectuur en om de schoonheid en wat min der om de kerk zelf? En wij vonden dat de grote ramen een beetje vermoeid in de ruimte staren, vermoeid om de technische en kunst zinnige prestatie en vermoeid vooral in de strijd om de macht. Als in Hulst de kerk voltooid wordt, is het 1517. Dan heeft in Laon de burgerij de landsheerlijke kerk ver brand en een nieuwe gebouwd. De bussel torens, die nu op de heuvel staat is het triom fante teken van hun overwinning. In een paar tientallen jaren, die er verlopen rond de eeuw wisseling neemt Karei V de wereldlijke macht over in het bourgondische rijk. Luther spijkert zijn stellingen tegen de deuren van de slot kapel in Wittenberg en Erasmus neemt zijn pen op, niet tegen Luther weliswaar, maar ook niet meer voor de kerk, die verscheurt wordt door schisma, machtsstrijd en verval. Vermoeid is de oude St. Willebrord, ver moeid van de spanning die losbarst in politiek gemanoevreer en oorlog. Het werk staat stil, maar als de kruitdamp nog niet opgetrokken is wordt het alweer hervat. De frontier ves tingen worden gebouwd en daarin de kerken. Willemstad het eerst en vlak daarna, in 1612, ljzendijke, de eerste protestantse kerken in Nederland. Nog stikvol gothische details plooit het werk zich naar de nieuwe stijl. So ber, ingetogen, helder en puur wil deze archi tectuur zijn, maar feestelijk zwenkt en zwiert de toren alweer omhoog; vrije burgers in een vrij land hebben haar gebouwd. We moeten u wel waarschuwen dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen veel onverschilligs is; slordig gebouwde huizen in rafelige groepen, en misschien nog erger protserige be nepen burgerlijkheid, want de olie en de be zitsvorming staan misschien toch wel dichter bij de architectuur dan we dachten, toen we in Sluis ronddwaalden. Langs de kerken en raadhuizen van Nieuw- vliet en Groede, van Cadzand en Biervliet, langs de kreken van Hoek en Zaamslag en Axel zijn we teruggekeerd, tot de gewone dingen van iedere dag. Tot de wederopbouw en de nieuwe woningen, die als ze echt van onze tijd zijn, dikwijls zo brutaal zijn of die ons helaas ook heel erg dikwijls onbenullig staan aan te kijken. Waarom, hebben we toen gevraagd, kleuren de mensen Parfait d'Amour zo giftig paars? Ir. P. J. 'T HOOFT. ABONNEMENTEN De abonnementsprijs van het Zeeuws Tijdschrift bedraagt voor Nederland 7,50, voor België frcs. 125,in beide gevallen franco per post. Men abonneert zich voor een hele jaargang, bij vooruitbetaling te voldoen; op- zegging dient te geschieden vóór i jan. De prijs van losse nummers bedraagt resp. 1,50 of frcs. B. 25, Postrekening no. 480610 ten name van het 'Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. BRIEVEN EN STUKKEN voor de redactie en boeken ter bespreking zende men aan de redactie-secretaris: Drs. M. C. Verburg, Kastanje laan 11, Middelburg. Ongevraagde bijdragen worden bij niet-plaatsing terug gezonden, mits retour-porto was ingesloten. Alle cor respondentie, die de redactie niet betreft, richte men aan de administrateur P. J. van der Koorde, Veerse- weg 62, Middelburg. 129

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 71