ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 zeggen dat men op een bevolking in een ge meente of streek van 6000 a 9500 inwoners één rendabel pensiontehuis kan bouwen. De andere groepen der bejaarden omvatten kleinere aantallen, tezamen ca. 4 Het grootste deel hiervan vormen de chronische bedlegerigen, waarvoor men tegenwoordig de z.g. verpleegtehuizen inricht. Door het vele personeel, dat hiervoor nodig is en het vaak kostbare instrumentarium voor revalidatie wordt zulk een tehuis pas rendabel geacht bij 120 a 150 bedden. De bejaarden die spe cialistische hulp nodig hebben, behoren uiter aard in een ziekenhuis. Krankzinnige-, anderszins onvolwaardige- en asociale bejaarden kunnen plaats vinden in de algemene gestichten voor deze bevolkings groepen. Welke huisvesting is er of komt er? IN vele gemeenten in Zeeland staan bejaar denwoningen of zijn er plannen tot de bouw ervan. Verpleeghuizen zijn er tot nu toe alleen op Walcheren (gemengd tehuis Ter Hooge, verder Der Boede en Overduin, binnenkort Ter Poorte). Er bestaan echter plannen voor de R.K. be jaarden in Zuid-Beveland (bij St. Joanna te Goes) en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de Burgerlijke Armbesturen van Noord- en Zuid- Beveland overwegen de bouw van een ver pleegtehuis. Op Schouwen-Duiveland komt een verpleegtehuis te Noordgouwe. In 1955 was de situatie bij de pensionte huizen in Zeeland als volgt: 0.5 U.S S 4 162 5,6 3 107 3,7 11 246 4,0 9 502 6,3 10 557 5,7 37 1574 5,3 Behalve dat vele tehuizen uitbreidings- of moderniseringsplannen hebben, is nieuwbouw te verwachten te Goes (N.-H.), Lewedorp (R.-K.), Middelburg (N.-H.) en Geref. K.), Vlissingen (Gemeente) en Zeeuwsch-Vlaande ren (R.-K.). In vele opzichten is verdere uitbreiding, modernisering en nieuwbouw ook wenselijk, ondanks het feit, dat in de laatste jaren al zovele nieuwe pensiontehuizen gereed kwa men. Immers, er staan 450 personen op wacht lijsten, waaronder relatief veel echtparen voor wie nu vaak geen ruimte is. Verder dateren ca. 6 tehuizen van vóór 1900. Vaak worden de tehuizen hoe langer hoe meer ten onrechte onder de bejaarden nog gezien als „het armenhuis" of „het ge sticht". Een tiende deel der vertrekken zijn nog altijd slaapzalen met gemiddeld 11 bed den, waar nu zelfs al plaatsen leegblijven. Als men alleen daar een plaats kan krijgen gaat men liever niet, of zoals wel in Zeeuwsch- Vlaanderen voorkomt men gaat naar een Belgisch tehuis! Ook komen donkere gangen en moeilijke trapjes voor in de oudere tehui zen; soms zijn er ook demente bejaarden op genomen. In één geval is een kleuterschool in hetzelfde gebouw als het bejaardentehuis; in een ander geval is er tevens een kraamkliniek! Geleidelijk komt echter aan deze misstanden een einde evenals in sommige gevallen aan het onderscheid in de behandeling van de bejaar den, die zelf betalen of voor wie betaald wordt. Andere aspecten. Zoals men de medische zorg voor de be jaarden vaak noemt: het toevoegen van jaren aan het leven, zo worden de andere aspecten van het probleem der bejaarden wel samen gevat in de slagzin: „leven toevoegen aan de jaren". Voornamelijk zijn hier aan de orde de tijdsbesteding ten einde de geest fris te hou den, het onderling contact en het contact met de overige gemeenschap. Schouwen-Duiveland Tholen, St. Philipsland en N.-Beveland Zuid-Beveland Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Geheel Zeeland 148

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 20