No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Afb. 1. De gevelsteen, in rood-wit-blairw overgeschilderd. voor de eigenaren mogelijk werd de molen te herstellen en de windkracht weer te gaan ge bruiken. Er was echter nog één moeilijkheid: de watermolen van de Polder Nieuw Enge land stond midden in het weideland. Hoe nu die grote en zware onderdelen uit die weide en in Zoutelande gekregen. Een transportbe drijf, N.V. Mij. v. Algemeen Vervoer v/h H. W. König Co. te Rotterdam stelde gra tis groot materieel ter beschikking, en door middel van een kraanwagen kwamen de 21 m lange ijzeren roeden en de houten schoren op een oplegger, die een en ander aan boord van de Middelburgse boot bracht. Natuurlijk moesten de herstelwerkzaamhe den door de bekende Walcherse molenmaker N. de Troye, een vakman van oude stempel, geschieden. En deze ruim 74-jarige, die altijd deze molen had „betimmerd" heeft deze werk zaamheden verricht op de wijze waaraan de Zeeuwse molenmakers hun bijzonder goede naam te danken hebben! Een woord van hul de aan deze bejaarde molenmaker voor dit waarlijk niet lichte karwei is hier zeer zeker op zijn plaats. Zo werd dus een molenruïne getransfor meerd in een fraaie windmolen, die, in vro lijke kleuren fris opgeschilderd, wederom een lust voor het oog werd. Bijna dagelijks in ge bruik verlevendigt de wiekendrager het sil houet van Zoutelande, dat toch zo pittoresk is gelegen aan de voet van de duinen, hope lijk tot in lengte van jaren. Een prettige bijzonderheid is, dat de werke lijke kosten van restauratie nog juist onder de raming bleven, iets, wat bij restauraties he laas maar al te weinig voorkomt. Er is nog één bijzonderheid, waarop wij hier de aandacht zouden willen vestigen. Het bouwjaar van de molen is bekend: 1722, daar er aan de binnenzijde van de molen juist naast de zuideli jke deur een steentje zit, waarin dit jaartal is gehakt. Nu is boven diezelfde deur aan de buitenzijde van de molen een steen ingemetseld, waarvan we de vorm zouden willen vergelijken met die van een oude ijze ren haardplaat. Deze steen is door de jaren altijd beschilderd geweest in rood-wit-blauwe kleuren (zie afb. 1). Ook deze steen was tij dens de restauratie aan de beurt om opnieuw te worden overgeschilderd. Met een staalbor- 169

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 15