No. 6 dige huizen één voor één plaats voor met erkers versierde kastelen, de klinkers moeten het veld ruimen voor betontegels, grote bor den voor bier of sigaretten versperren het uit zicht en in een dertigtal jaren is van de aan trekkelijkheid van het dorp niet veel meer over. Elk detail is op zichzelf wellicht be scheiden, maar het totale beeld is door alle veranderingen bij elkaar geheel gewijzigd. Ge volg: verminderde aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen en daaruit ook weer min der inkomsten. Op de foto's 1 en 2 ziet U hoe een dergelijke modernisering kan werken. En dit is niet bedoeld als een pleidooi voor het behoud van oude toestanden tot elke prijs! De Schoonheidscommissie ontleent haar recht van advies aan het denkbeeld dat er een aantal minimum-eisen is, waaraan een ge bouw dient te voldoen, wil het geen aanstoot geven. Deze minimum-eisen zijn van dien aard dat n.m.m. ook de betrokkenen er zich mee zouden kunnen verenigen, indien zij zich in de materie zouden verdiepen. Bij deze mi nimum-eisen wordt geen voorkeur gegeven aan een bepaalde stijl of speciale opvatting. De Commissie ontwerpt niet, zij verstrekt geen dwingend advies van „het moet zo", zij wijst alleen af als het naar haar oordeel een opvallende ontsiering van de desbetreffende straat of het landschap zou zijn. De commis sie keurt niet alleen maar de (naar haar oor deel) fraaie gebouwen goed zij keurt slechts de totaal onaanvaardbare ontwerpen of voorstellen af. De minimum-eisen hebben betrekking op twee aspecten. Ten eerste wordt de relatie van het gebouw (of de reclame) met zijn om geving beoordeeld. Een pakhuis met 15 m goothoogte aan een oude dorpsstraat, waar de gootjes op 2,5 tot 3 m hoogte liggen, slaat die dorpsstraat dood. Een schuur van gegolfde eternietplaten in een goede winkelbuurt haalt de hele omgeving naar beneden. Een zeer groot reclamebord vlak naast de kerk of de begraafplaats tasten de waardigheid van deze aan. ZEEUWS TIJDSCHRIFT Ten tweede beoordeelt de Commissie het bouwkundig ontwerp op zichzelf. De voor naamste maatstaven daarbij zijn: eenvoud en duidelijkheid. Een huis met een lage goot, waar een volledige verdieping in de kap is ingebouwd, die door alle mogelijke kolossale dakvensters naar buiten puilt, is onduidelijk (Fig. 3). Zulk een tweeverdiepingshuis behoort ook twee verdiepingen te hebben onder de kap. Een grote erker doet aan de eenvoud van een simpele topgevel af (Fig. 4). Te veel soorten en grootten van ramen werken ver warrend (Fig. 5). Fig. 3. Zakelijke belangen. Bezien we nu de aspecten die de zakenman betreffen. Welke belangen staan voor hem op het spel? Eensdeels de negatieve, dat ook zijn plannen aan het oordeel van de Commissie onderworpen worden. Daarbij zal hij niet al tijd direct goedkeuring kunnen krijgen. In zoverre (meent hij) gaat de Commissie lijn recht tegen zijn belangen in. Maar daar staat tegenover dat de maatstaven die aan zijn plannen worden aangelegd, ook voor zijn buurman gelden! Naast zijn nieuwe pand of verbouwde zaak kan geen onooglijk pakhuisje komen. Als hij op gedistingeerde wijze recla me aanbrengt voor zijn bedrijf, kan deze niet worden overstemd door een kolossaal schreeu werig reclamebord ernaast. Hij hoeft niet te vrezen dat de directe omgeving van zijn zaak op geheel willekeurige wijze onaantrekkelijk 173

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 19