„Het Zwin is van Retranchement maar van wie is de haven van Brouw ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 zaak in de Oosterschelde. Als door verzoeting van de Oosterschelde de natuurlijke verwate- ringsplaatsen zullen vervallenzal de verwa tering langs kunstmatige weg gedacht wordt aan bassins waardoor zeewater stroomtmoe ten geschieden. Daar, zoals eerder vermeld, voor de oesterteeltproef telkens grote hoeveel heden vers zeewater zullen moeten worden ingelaten lijkt het aangewezen deze proef uit te breiden met een proef inzake het kunst matig verwateren van mosselen. Behalve dat het als een Zeeuws belang moet worden gezien, het verwateren van de mos selen voor Zeeland te behouden, zit daaraan voor de mosselhandel het algemene voordeel vast dat de consument de mossel zo vers mo gelijk kan blijven ontvangen. Een enige uren langere vervoersafstand kan van zeer nade lige invloed zijn op de kwaliteit en daar het grootste gedeelte van de mosselexport in zui delijke richting geschiedt is Zeeland daardoor geografisch het gunstigst gelegen. Enige cijfers. TENEINDE enige indruk te geven van de (directe) economische belangrijkheid van de Veerse garnalenvisserij zij ver meld dat deze per jaar een omvang heeft van ongeveer 1.000.000,—, dat de oestercultuur een jaarlijkse omvang (orde van grootte) heeft van 4.000.000,- en de mosselhandel be groot kan worden op 10.000.000,per jaar. Hierbij dient te worden opgemerkt dat van bepaalde zijde het mogelijk wordt geacht dat de omvang van de mosselhandel en de oestercultuur nog aanzienlijk zal kunnen toe nemen. UIT het voorgaande blijkt dat het Drie- eilandenplan, dat aanvankelijk in hoofdzaak is opgezet voor landaanwin ning en voor het verkrijgen van betere ver bindingen tussen de drie eilanden, steeds be langrijker is geworden voor geheel andere doeleinden. Zo is het niet overdreven te zeg gen, dat als de oesterteeltproef in het kader van het Drie-eilandenplan niet kan doorgaan, van een eventuele verplaatsing van de oester cultuur geen sprake meer kan zijn, daar alleen aan de hand van de uitkomsten van die proef het verantwoord zal zijn de grote bedragen te investeren, die nodig zullen zijn voor een oestercultuur, waarbij de hoeveelheden zee water kunstmatig worden geregeld. Onze abonnee A. J. de Hullu te Retranchement wijst er op dat in het artikel over de recre atie in het Zeeuwsch-Vlaanderen-nummer enkele malen het Zwin in de gemeente Cadzand wordt geplaatst. Hij merkt op dat ook Retranchement, in welke gemeente het ligt, veel meer van deze unieke kreek zou kunnen profiteren, wanneer b.v. aan de landzijde van de weg rond het Zwin strandhuisjes mochten worden geplaatst. Het duinlandschap zou daardoor niet worden gestoord. Het wordt wel gestoord door rottende boomstronken, die al jaren langs het strand liggen. Van dit meer-dan-locaal-patriottisme acte! Sinds naar her heet een Retranchementse brief aan Den Haag werd geretourneerd met de aantekening dat het gemeentebestuur zich voor de onderwerpelijke kwestie maar tot de eigen regering moest wenden, hebben wij trouwens aan dit dorp iets goed te maken. Op pagina 154 van het vorige nummer is onder de havenfoto door ruimtegebrek het onder schrift weggevallen. "Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze lezers er voor zover nodig op te wijzen dat deze haven van „Brouw...." behoort tot het grondgebied van de gemeente Brouwershaven. Wij nemen namelijk aan dat bij het verschijnen van dit nummer de gemeente grenzen op Schouwen-Duiveland nog wel niet herzien zullen zijn. M. C. V. 160

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 6