ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 van uitvoering van het voorbereide plan leert de ervaring, dat 4/g deel van de voorbe reiding geen vergeefs werk is geweest. De keu ze van uit te voeren werken bij aanbod van arbeiders in een bepaald gebied geschiedt dooi de Provinciale Commissie voor de Werkge legenheid overeenkomstig de richtlijnen van de Overheid en het Provinciale Bestuur; van een loterij of een spel met dobbelstenen is heus geen sprake. Overzicht van de Zeeuwse werkvoorraad. DE medewerking van de meeste gemeen tebesturen heeft er in een tweejarige acquisitie-periode in de civieltechnische sektor toe geleid dat er een landelijke voorraad aan voorbereide plannen van 250 miljoen is aangelegd waarvan in de provincie Zeeland j 8 miljoen. Op het moment van behoefte aan uitvoering is een deel van de technische voorbereide werkvoorraad om diverse redenen niet direkt uitvoerbaar bijv. vanwege moeilijkheden met de grondaankoop, noodzakelijke planologische of technische wijzigingen, financiële bezwaren enz. Dit deel is ongeveer 113 a Vi- De verhouding arbeidsintensieve werken tot materiaal en/of materieelintensieve werken is ongeveer 1 6. Tot zover enkele beschouwingen over de voorraad vorming. De uitvoering. Wanneer thans een beeld wordt gegeven van de met subsidie als aanvullend werk uitgevoerde of in uitvoering genomen gemeentelijke werken, dan dient daarbij bedacht te worden, dat de laatste jaren gekenmerkt worden door een hoogkonjunk- tuur, welke ook in Zeeland zijn invloed doet gelden. Verder is t.g.v. de overstromingsramp van 1 februari 1953 begonnen met grote her- verkavelingswerken op Schouwen-Duiveland, Tholen en op Zuid-Beveland. Het aanbod van werkloze arbeidskrachten in deze provincie is daarom van geringe om vang. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen is aanbod van enige betekenis; het grootste aantal in geschreven werkloze arbeiders vindt men bij de arbeidbureaus Oostburg en Hulst en wel gedurende de wintermaanden. Uiteraard wordt steeds getracht ten behoeve van deze arbeiders hoofdzakelijk arbeidsintensieve re- giewerken tot uitvoering te brengen; wegens onvoldoende voorraad van deze werken wer den echter ook enkele materiaalintensieve (aannemers-) werken uitgevoerd van zoveel mogelijk struktuurverbeterend karakter. In West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn sinds 1954 uitgevoerd of in uitvoering de volgende werken in D.A.C.W.-verband: Retranchement riolering en bestratingswerk bebouw- de kom. Cadzand verbetering ringdijk (weg naar Cad- zand-Bad). Cadzand riolering met zuiveringsinstallatie. Sluis verbetering weg Sluis-Heille. Sluis riolering in enkele straten. Aardenburg aanleg sportterrein. Oostburg aanleg sportveld ten behoeve van de r.h.b.s. Nieuwvliet riolering met zuiveringsinstallatie. Groede aanleg sportterrein. Waterlandkerkje riolering en bestratingswerk. IJzendijke aanleg kinderspeelplaats. Hoofdplaat verbetering gedeelte weg Hoofdplaat- Breskens. Biervliet aanleg uitvalsweg. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: Terneuzen aanleg sportveldenkomplex annex vij ver en begraafplaats. Axel verbetering ijsbaan en aanleg open luchttheater. Axel riolering in de kom met hoofdafvoer- riool. Axel verbetering weg Zuidsingel met riole ring. Hulst uitbaggeren binnenvest. Hulst riolering Linieweg, Koolstraatje en van de Maelstedeweg. St. Jansteen riolering met bestratingswerk. 28

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 30