No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT De Kleine Plevier (Charadrius dubius) broedt langs de kreekoevers op kale slikjes. De 7*ureluur en de Scholekster nestelen in de met gras begroeide stroken der kreekoevers. De Grutto (Limosa limosa), talrijk als hij in grote delen van het weilandenareaal van ons land moge zijn, vindt in de kreeklandschapp.en in Zeeland slechts enkele gunstige gebieden, nl. aan het Ooster Schenge en op het Groot Eiland onder Sint Jansteen. x) De Bergeend, die in de buitendijkse geulen zijn jongen komt grootbrengen, bezoekt hier voor ook wel de binnendijkse kreken. Zo zagen we op 19 juni 1956 bij het Groot Eiland niet minder dan 186 Bergeend-kuikens. Kluut A vocetta recurvirostra) op het nest Foto A. Burdet, ter beschikking gesteld door de Ned, Ver. ter Bescherming^van Vogels B. De broedvogels van met riet begroeide kreekoevers. Het Waterhoen (Gallinula chloropus) is wel de algemeenste broedvogel in dit terreintype, waar het met een klein stukje riet- of biezen en een gering wateroppervlak tevreden is. De Meerkoet (Fulica atra) heeft van beide reeds wat meer nodig. De Dodaars (Podiceps ruficol- lis) die zijn voedsel duikend verzamelt, verlangt bovendien ook een zekere waterdiepte. De geheimzinnig levende Waterral (Rallus aquaticus) werd tot dusver alleen bij Aardenburg, Oostburg en Zaamslag vastgesteld, maar is misschien veel meer verbreid. Hetzelfde geldt ook voor de Woudaap (Ixobrychus minutus), die tijdens de broedtijd o.a. bij Rilland, Ovezande, Sluis, Oostburg en Groede werd waargenomen. De Fuut (Podiceps cristatus) heeft meer nog dan zijn kleine verwant, het Dodaarsje, behoorlijk breed en diep water nodig. Tot dusver zijn alleen van de kreken bij Hoek en Graauw broedgevallen bekend, maar wanneer de vis sers de nesten van deze vogels met rust zouden laten, zouden zij stellig op tal van andere plaatsen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen broeden. De Geoorde Fuut (Podiceps nigricollis) een immigrant uit Oost-Europa heeft enkele malen gebroed op het Ooster Schenge. De J) Volgens inmiddels ontvangen mededelingen ook in de omgeving van Oostburg. 7

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 9