Streekverbetering in de Landbouw No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Drs. C. de Galan In de zak van Zuid-Beveland en in Eede zijn enige tijd geleden streek- verbeteringscommissies voor de landbouw geïnstalleerd. Drs. C. de Galan, de landbouwmedewerker van het Landbouw Economisch Instituut die bij het E.T.I. voor Zeeland wordt gedetacheerd geeft een beschouwing hierover. HET is algemeen bekend, dat er gebieds- gewijs grote verschillen in welvaart voorkomen. Dat is niet alleen inter nationaal het geval, maar ook binnen de di verse landen. In internationaal verband is men al gewend aan het spreken over onder- of minder ontwikkelde gebieden, maar dat ook binnen Nederland deze terminologie kan wor den gebruikt, is minder bekend. Natuurlijk zijn de streeksgewijze welvaartsverschillen bin nen Nederland minder groot dan de wel vaartsverschillen, die er tussen de landen van de wereld bestaan, maar zij zijn toch niet on belangrijk en hebben bovendien de neiging steeds groter te worden. Dat is één van de redenen, waardoor deze verschillen de laatste tijd steeds meer worden erkend en in het be leid van overheid en organisaties betrokken. Niet alleen echter de cumulatieve effecten van de welvaartsverschillen hebben er de aandacht op gevestigd. Ook de grotere bekendheid met eikaars positie, waarvoor is gezorgd door de sterke uitbreiding van het aantal en de capa citeit der communicatiemiddelen, heeft de be tekenis van deze verschillen doen toenemen. Nadat algemeen het besef van de streeks gewijs bestaande welvaartsverschillen was ge groeid en naarmate de tendentie tot egalise- ring groeide is men het ongewenste van de be staande toestand gaan inzien. Op deze wijze is men gekomen tot streekverbeteringsplannen. Dat daarbij de term streekverbetering niet be langrijk is, zal geen betoog behoeven. Wat van belang is, is de wijze van aanpak, het gebieds- gewijze verbeteren van de factoren, die de welvaartsachterstand veroorzaken. De indivi duele aanpak van de welvaartsverhoging is al veel langer bekend; zij richtte zich in de agra rische sector op de verbetering van de be drijfsvoering van de individuele boer. De streeksgewijze verbetering, die hier ook voor de landbouw zal worden behandeld, maar die ook op andere bedrijfstakken kan worden be trokken, is echter nog jong. Dat de ontsluiting van het platteland in de ruimste zin daarbij eveneens een belangrijke factor is, zal duidelijk zijn. Het is van betekenis er op te wijzen, dat de streeksverbeteringsgedachte niet alleen in Nederland leeft; integendeel is zij een inter nationaal verschijnsel en vooral in de Ver enigde Staten reeds in een vergevorderd sta dium gekomen en spreekt zij in het beleid mee. De erkenning dat het voor de beroepspersonen in de agrarische sector mogelijk moet zijn bij een sociaal en economisch verantwoorde be drijfsvoering een redelijk inkomen te behalen vormt voor het beleid de grondslag. Het agrarisch welzijn. UIT het voorgaande is al op te maken welke de inhoud van de term streek verbetering is: een integrale verbetering van de factoren, die de welvaartsachterstand veroorzaken. Daarbij moet welvaart uiteraard niet alleen in materiële zin worden opgevat, 57

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 29