Werkt U ook op de Qriffie No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT biedt voor die hele samenleving voordelen en men kan dan ook een streekverbetering plaat sen in hetzelfde kader als een project als de bouw van de IJ-tunnel te Amsterdam. Het af wegen van dergelijke projecten is een vrijwel ondoenlijke taak. Zeker is, dat niet alle in landbouwkundig opzicht gewenste streekverbeteringen direct zullen kunnen plaats vinden, omdat dan meer dan de helft van Nederland onder de plannen zou vallen. Overigens moet wel worden opgemerkt, dat enige beperking van het streekplanwerk in het licht van de nog geringe ervaring er mee met ongewenst is. Een uitkristallisering van de ideeën en de aanpak der werkzaamheden is nog gewenst. In het kader van het algemeen welzijn is het van belang op te merken, dat bij streekver beteringen zeker niet het contact met de niet- agrarische delen van de samenleving wordt verloren. De verbetering van de wegen bv. is ook voor de niet-agrariërs van direct be lang. Daarnaast echter wordt aan het natuur schoon en aan de esthetische zijde van de streek-planning ruime aandacht besteed, zo als bv. uit de herverkaveling op Schouwen - Duiveland kan blijken. Zoveel mogelijk wordt vermeden, dat aan de recreatieve waarde van een gebied afbreuk wordt gedaan en veelal wordt ook nieuwe aantrekkelijkheid aan het gebied verleend. Medewerking van de bevolking onmisbaar. TENSLOTTE moet met nadruk worden gewezen op de betekenis van de mede werking van de bevolking in het bij de streekverbetering betrokken gebied. Niet ai- leen is zij een vanzelfsprekende voorwaarde voor het slagen van het voorlichtingswerk, maar bovendien moet al bij het voorbereiden van de plannen onmiddellijk de medewerking van de bevolking worden ingeroepen, omdat op die wijze de plannen de gewenste realiteits waarde zullen krijgen. Zo mogelijk moet aan de mensen zelf, eventueel via hun stands- en vakorganisaties een stem in de planning wor den gegeven. Vooral bij de verbetering van de sociale structuur van een gebied, van het gecompliceerde samenstel van sociale relaties tussen groepen en individuen en van de rela ties tussen het agrarische volksdeel en de niet- agrarische samenlevingsvormen, zal de beteke nis van het mede beslissen groot zijn. De in vloed op het effect van de streekverbetering is zo groot, dat zij pas doorgang zal kunnen vinden, indien de samenwerking met de be volking is verzekerd. Het opleggen van streek verbeteringen van bovenaf kweekt verzet en het is noodzakelijk het eventueel bestaande wantrouwen, dat naar is gebleken vermindert naarmate de verbetering vordert, al bij de aanvang weg te nemen. Of, om het in agra rische termen te zeggen: het klimaat is be langrijker dan de bemesting. In de Provinciale Zeeuwse Courant van 28 februari j.l. vertelt de heer C. J. Visser, eigenaar van de Zeehondenwerf tegenover de Nieuwendijk in Vlissingen over de moderni sering van zijn bedrijf. De belendende Vlissin- gers hebben kennelijk enige bezwaren tegen de vervijfvoudiging van het aantal klinkha mers, maar - aldus de heer Visser - „het Open luchtmuseum ligt nu eenmaal in Arnhem". En dan komt het - de heer Visser blijft aan het door ons ten dele gecursiveerde woord tot wij de aanhalingstekens sluiten: „De abdij in Mid delburg vind ik prachtig en ik kan goed be grijpen dat die gerestaureerd moet worden. maar in een stadsdeel waar gewerkt wordt moet men meegaan met de tijd Wij blij dat wij niet op de Griffie werken! 61

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 33