ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 stenaar met het ietwat ironische praedicaat van „zondagsschilder" te betitelen, want het aantal uren dat hij zowel 's avonds als 's nachts aan zijn kunst offert verschilt in wer kelijkheid niet met dat van beroepsschilders. Zijn hartstochtelijke schildersdrift drijft hem echter tot een bijzonder grote produkti- viteit die het gehalte van zijn kunst niet altijd ten goede komt en tengevolge waarvan zijn omvangrijke oeuvre dan ook ongelijksoortig van kwaliteit is geworden. Pihl is geen gecultiveerd kunstenaar. Een academische schildersopleiding heeft hij niet genoten en aan het geargumenteer en getheore tiseer der moderne kunstenaars neemt hij hoe genaamd geen deel. Zijn kracht schuilt in zijn directheid en spontaniteit. Systeem en inhoud zijn bij hem dan ook ondergeschikt gemaakt aan gevoel en visuele emotie. Hoewel het spontane element en de visuele emotie fundamenteel impressionistische ken merken zijn en Pihl in het verwaarlozen van structuur en onderwerp soms zo ver gaat dat hij tot een bijna volledige oplossing van de vorm komt, kan men hem door zijn positieve negatie van het principe der kleurontmenging geen wezenlijk impressionist meer noemen. Een van zijn beste werken is ongetwijfeld het sterk synthetisch gezien „opbouw". Zoals bijna al zijn doeken heeft de kunstenaar ook dit schilderij met het paletmes bewerkt, waar door een ruige vibrerende factuur is ontstaan. Het volle, gloeiende coloriet met zijn onein dige verscheidenheid van rode, blauwe en gele kleurvlekjes bezit de tintelende en mozaïek achtige charme van een gedivisioneerd schil derij. De ongebonden en toch krachtige lijnen die de compositie in verticale richting door snijden vormen een reeks van expressieve ac centen, die het schilderij nog andere dan louter zinnenstrelende waarden verlenen. Bram Pihl, Opbouw, olieverf, 66 X 92 cm (eigendom Drs. M. C. Verburg, Middelburg). Bram Pihl, geboren 1909 te Vlissingen en werkzaam aldaar. Vorming: Autodidact. Beoefent de vrije schilderkunst. Foto Studio Leo Zandor, Vlissingen. 80

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 18