ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 Dirk van Gelder, Terrassenlandschap op Sicilië, ets, 32 X 35cm. Dirk van Gelder, geboren ISO7 te 's-Gravenhage cn werkzaam te Veere. Vestigde zich in 193S in Veere. Vorming: Als graficus autodidact. Veel buitenlandse reizen, vooral in Italië. Won in 1946 een internationale prijs voor ex-libris. In 1952 eerste prijs voor een post zegel Verenigde Naties. Ontwierp enkele zegels voor de Nederlandse Posterijen en voor Ned. Nieuw-Guinea. Sinds 1952 docent aan de grafische klas van de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage. Had het laatste jaar enige Zeeuwse opdrachten, o.a. een ontwerp voor een damast tafellinnen voor de Provinciale Staten. Foto Studio Leo Zandor, Vlissingen. van de Christus uitgaat en de contrastwerking der blauwen, groenen en gelen houden de aan dacht gespannen en dragen bij tot een verle vendiging van het geheel. Zijn statische waardigheid ontleent dit schilderij aan de hechte structuur, de even wichtige planverdeling en de rustige gesloten omtrek van het lichaam der Christus. De klare, buigzame lijnen en de strakke no bele snit van het gelaat herinneren aan de be heerste grandeur van Giotto en de strenge adel der Byzantijnen. IN Dirk van Gelder bezit Zeeland een grafi cus van uitzonderlijk formaat. Natuurlijk heeft Van Gelder vooral onder de vol gelingen der moderne stromingen felle te genstanders die zijn kunst als verouderd en afgedaan beschouwen. Deze zienswijze is niet alleen onjuist, maar ook ontstellend beperkt. Men dient toch te bedenken dat er altijd kunstenaars zijn ge weest welke in de ontwikkeling van een be paalde stijl weliswaar geen rol hebben ge speeld, maar die door hun begaafdheid en vakmanschap zo overtuigden, dat men hun 82

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 20